BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mol: hol lesz az árplafon?

Elindult a Mol-tranzakció: nyilvánosságra kerültek az értékesítés legfontosabb paraméterei, s megkezdődtek a találgatások is a még ismeretlen feltételekről, legelőbb is a maximumár lehetséges mértékéről. (Az ügylet részleteiről szóló írásunk a 13. oldalon.) Az első reakciók alapján azonban úgy tűnik, számos elem hiányzik még ennek meghatározásához. Míró Józsefet, a Cashline elemzőjét például némiképp meglepte a felkínált mennyiség nagysága. Véleménye szerint ha egy ekkora pakettet hirdettek meg, lesznek még olyan bejelentések, amelyek alkalmasak arra, hogy fokozzák a befektetők érdeklődését. Ezek pedig lényegesen befolyásolják majd a november 26-án meghatározandó maximumárat is.

A konkrét feltételek publikálása előtt 7000-7300 forint közötti eladási árat valószínűsítettünk - közölte Míró. Az értékesítés tegnap nyilvánosságra hozott feltételei szerint azonban nagyobb pakett - minimálisan 14, maximum 19 millió darab részvény - kerülhet piacra, mint amit eredetileg vártunk.

A külföldi befektetők határozott érdeklődést mutatnak a Mol-részvényértékesítés iránt. Az elmúlt időszakban ez a kör mintegy 3 százalékkal csökkentette részesedését az olajtársaságban, ami arra utal: készülnek a tranzakcióra.

Másik oldalról nagyon kedvezőek a belföldi értékesítés feltételei. A maximum 4,4 millió darab, e kör számára értékesíthető papír minimális összeg befizetése (részvényenként 2500 forint) mellett megszerezhető. Kis kockázattal lehet egy attraktív befektetéshez jutni, jó esély van tehát arra, hogy a hazai kisbefektetők érdeklődését is felkeltse az ügylet.

Mindezen tényezők ellenére ez a mennyiség nagyobb annál, amire számítottunk - emelte ki Míró. Ekkora pakettet azt a feltételezést erősíti, hogy az elkövetkező napokban lesznek olyan bejelentések, amelyek tovább fokozhatják a befektetők érdeklődését.

Míró szerint azonban erre nem elsősorban a lengyel sajtóhírek alapján mára beharangozott PKN-Mol együttműködésre vonatkozó szándéknyilatkozat adhat alapot. Hatalmas előrelépésre e téren az elemző nem számít a napokban. Megítélése szerint sokkal inkább az gázüzletág eszközeinek értékesítéséről szóló döntés születhet meg nagyon rövid távon. Ennek alátámasztására ugyanis több érv is felhozható.

Abban az esetben, ha még az idén eladja a Mol a nem stratégiai eszközöknek számító gázipari eszközeit, akkor a nyereség után nem kell adót fizetnie. Ez pedig Míró számításai szerint mintegy 24 milliárd forint adómegtakarítást jelenthet a cégnek egy jövő évi ügylettel összehasonlítva. Ennek alapján az üzletágat vagy az idén kell eladni, vagy akkor, ha majdani újabb beruházásainak köszönhetően ismét adókedvezményre számíthat a társaság.

A másik tényező, amellyel a döntés alátámasztható, az, hogy van olyan lehetőség a cég előtt, amely stratégiai céljainak megfelelő befektetési alternatívát kínál a gázeszközök eladásából származó mintegy 225 milliárd forint körüli bevétel befektetésére. A Slovnaft-részvényekkel kapcsolatos kötelező vételi ajánlati kötelezettség akár 200 millió dollárjába is kerülhet az olajtársaságnak. A TVK-opció érvényesítése majd ugyanekkora tételt jelenthet. A Petrom-privatizáció, amelyre az előzetes ajánlatokat a héten kell benyújtani, szintén egymilliárd dolláros üzlet - emelt ki néhányat a lehetséges célok közül az elemző.

Mindezeket figyelembe véve Míró szerint az értékesítési maximum ára - amit november 26-án hoznak majd nyilvánosságra - igen szoros összefüggésben lesz azon bejelentésekkel, amelyek az elkövetkező napokban esetlegesen megtörténnek majd. Azt azonban, hogy a felkínált mennyiség alapján ez az ár lényegesen elszakadjon a jelenlegi piaci ártól (6600-6800 forint), az elemző megítélése alapján nem valószínűsíthető.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.