Jóllehet az év fele táján sokan azon aggódtak, hogy a felpörgetett európai vállalati hitelpiac hamarosan veszíthet lendületéből, a jelek szerint ezen jóslatok nem látszanak beigazolódni. A friss kibocsátások növekedése a harmadik három hónapban elmaradt ugyan a második negyedév dinamikájától, éves összehasonlításban azonban a fejlődés továbbra is igen látványos mértékű. A kedvező makrogazdasági folyamatok és a továbbra is mélyponton lévő hozamszint nyújtotta támogatásnak köszönhetően a nyugat-európai kibocsátók által piacra vitt kötvénymennyiség 86 százalékkal haladta meg 2002 azonos időszakának szintjét. Az öszszesen 166 milliárd dollár értékű nemzetközi aukció azonban a megelőző negyedév teljesítményéhez képest 14 százalékos elmaradást mutat. Az idei év első kilenc hónapjában összesen 551 milliárd dollár értékben bocsátottak ki kötvényeket Nyugat-Európában, közel 40 százalékkal többet, mint 2002-ben.
A legnagyobb bővülést a pénzügyi és kormányzati szektorban tapasztalhattuk. Előbbi az első három negyedévben 45,3 százalékkal növekedett az egy évvel korábbi szintjéhez képest - ami negyedéves átlagban 100 milliárd dolláros emissziót jelent, szemben a korábbi 70 milliárdos értékkel -, míg eközben a kormányzati szektor 35,4 százalékkal bővült. A nem pénzügyi szektorban a bővülés üteme elmaradt ugyan ezektől a szintektől, figyelemre méltó ugyanakkor, hogy az első három negyedév 27,8 százalékos növekedése egy 26,4 százalékos, 2002-ben tapasztalt viszszaesést követett. A 143 milliárd dolláros összteljesítmény ugyanakkor alulmúlja a 2001 azonos időszakában regisztrált 152 milliárd dolláros értéket. A Moody's hitelminősítő intézet elemzőinek véleménye szerint igen valószínű, hogy a jelenlegi dinamika jövőre további támogatást kap majd ebben a szektorban, sőt úgy vélik, hogy a 2004-ben várható növekedés meghaladhatja a korábban prognosztizáltakat. Ennek oka egyrészt az általános gazdasági klíma javulásában keresendő, ami egyszerre javítja a vállalatok forrásigényes beruházási kedvét, valamint növeli a befektetők kötvényekkel szembeni bizalmát is. Az alacsony hozamszint minden valószínűség szerint ezzel párhuzamosan fennmarad majd, ráadásul a kérdéses időszakban lejáró nagy kötvényállomány is újabb vásárlási lehetőségek kutatására ösztönözhet.
A befektetők vásárlási kedvét már az idei harmadik negyedévben is jelentősen fokozta, hogy az egyébként magas befektetési fokozatú papírok után járó hozamok viszonylagos stabilitást mutattak az időszakban, az ennél kevésbé megbízható adósság után járó prémium pedig tovább esett. A legjobb besorolású adósságlevelek után járó átlagos hozamszint mindössze 13 bázisponttal emelkedett az előző negyedév végi értékhez képest, így szeptember végén átlagosan 4,08 százalékon állt. A viszonylagos stabilitás a kereskedési időben az árfolya-mok fokozott volatilitásával járt együtt, a tartomány azonban, melyben a ráta mozgott, tartósan az átlagérték körüli 48 bázispontos távolságon belül maradt. A kevésbé jó minőségű, de még mindig befektetési fokozatú kötvények esetében is stabilitást mutatott a hozamszint a harmadik negyedévben, a felső kategóriával szemben fennálló prémium a tavaly októberi 213-ról átlagosan 104 bázispontra esett. A rés szeptember végéig ugyan tovább szűkült, az elmozdulás mértéke azonban már nem volt jelentős.
Hasonló tendencia érvényesül a bóvliosztályon belül is. A legnagyobb esést ez a kategória a második negyedévben produkálta, akkor a hozamfelár 400 bázisponttal mérséklődött, és 535-ön állapodott meg. A Goldman Sachs becslése szerint a harmadik negyedév újabb 65 bázispontos csökkenést hozott, aminek köszönhetően a prémiumszint 456 bázispont környékén áll jelenleg.
A piacok növekvő biztonságát mutatja, hogy nagymértékben csökkent a leminősítések száma a júliustól októberig terjedő időszakban. A Moody's a három hónap alatt 24 esetben hozott ilyen irányú döntést, 39-cel kevesebb alkalommal, mint egy negyedévvel korábban. A felminősítések száma ráadásul - ami a kérdéses időszakban 17 volt - bőven felülmúlta az elmúlt három év negyedéves átlagát. Nagymértékben erősödött a pénzügyi szektor ebben a kérdésben, a leminősítések száma ebben a körben mindössze 6 volt a második negyed 34 esetével szemben. A nagymértékű javulás a Moody's értékelése alapján a biztosítótársaságok kedvezőbb helyzetének köszönhető, a korábbi statisztikát ugyanis ez a szegmens rontotta leginkább (a leminősítések több mint fele kötődött ide). A második negyedév 28 leminősítése után a harmadik három hónapban mindössze négy biztosító került terítékre. A pénzügyi szektor a felminősítések terén a maga 12 esetével megtartotta előző időszakbeli teljesítményét.
A pénzügyi világon kívüli mozgások hasonlóan kedvező tendenciákat mutatnak: a leminősítések száma 28-ról 17-re esett, a felminősítések ehhez viszonyított aránya azonban némi visszaesést mutat. Az előző negyedévben utóbbi harmada volt az előbbinek, a harmadik három hónapban az arány már 25 százalékos. Ez ugyanakkor még így is tetemes javulás az egy évvel korábbi 10 százalékos értékhez képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.