A Richter Gedeon ezúttal is hű maradt önmagához, a harmadik negyedéves gyorsjelentése az optimista várakozásokat igazolta. A hajtóerőt az EU-ba, az USA-ba, a FÁK-ba történő, illetve a hazai értékesítések megugrása jelentette, ráadásul az üzemi és a nettó eredmény is kiugróra sikeredett. A tavalyi bázis alacsony volt, 2002 utolsó negyedéve azonban már jóval erősebbnek ígérkezik, tehát az összehasonlítási alap is már meglesz - hangsúlyozta Bogsch Erik vezérigazgató tegnapi tájékoztatóján.
A július-szeptemberi időszak 30,956 milliárdos árbevétellel zárult, 28,9 százalékkal meghaladva az előző év azonos időszakának adatát. Az év első kilenc hónapját véve alapul, a 85,874 milliárdos árbevétel 18,7 százalékos növekedésről tanúskodik. A hazai eladások 19 százalékkal, 25,4 milliárd forintra nőttek az első három negyedévben, amiben viszont rendkívüli elemnek tekinthető a két áremeléssel összefüggő készletezési hatás. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral történt megállapodás eredményeként a szeptemberi hónap után várhatóan 100-150 millió forint befizetést teljesít a társaság, az idén ez 400-600 millió körül alakulhat. Az árbevétel bővüléséhez jelentősen hozzájárult a Normodipine jó teljesítménye is, ráadásul a termékpaletta tovább bővült: a harmadik negyedben megjelent a Lindynette fogamzásgátló. Bár a Richter megtartotta vezető helyét a hazai piacon, részesedése árnyalatnyit, 8,8 százalékra mérséklődött.
Az exportárbevételt - dollárban számolva - 38 százalékkal tudta növelni a gyógyszergyártó társaság, amelyből a FÁK-piacokon 28, az EU-USA piacán 48, Kelet-Közép-Európában 31,8 százalékos bővülést könyvelhetett el. Biztató elem, hogy az orosz kivitel közel 20 százalékos emelkedése mellett Ukrajnából 53, a többi köztársaságból pedig 57 százalékkal több bevétel származott, ráadásul az utóbbi terület már 15,2 millió dolláros bevételt produkált, meghaladva Ukrajna 11,8 milliós adatát.
Az export immáron felét nyújtó EU-USA térségből a tengerentúl nyújtotta a legjobb teljesítményt. Dinamikusan nőtt a szteroidértékesítés, emellett kedvező eseményt jelent a jövő szempontjából, hogy Amerikában megkapták a fluconazole termékükre a feltételes forgalomba hozatali engedélyt. A késztermékkivitel is bővült, ám ez főként az EU-régióra jellemző.
Az üzleti eredmény január-szeptember között 23,885 milliárd forint lett, ami 39,5 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. A készletátértékelést nem számolva az üzleti eredményhányad (22,8 százalék) a bázisérték körül alakult (e nélkül 27,8 százalék).
Megugrottak az eladási és marketingköltségek (a 15,748 milliárdos adat 27,3 százalékos erősödést jelent), amely elsősorban az értékesítési hálózat bővítésének, illetve a promóciós tevékenység fokozásának számlájára írható.
Kedvezően alakultak a pénzügyi eredmények is, a harmadik negyed 1,3 milliárd forintos profitja az idei év legjobb teljesítménye. Az első kilenc hónapot nézve viszont 2,193 milliárdos pénzügyi nyereséget realizált a Richter, szemben a tavalyi 3,973 milliárddal. A meglévő határidős forint/dollár ügyletek a negyedik negyedévben várhatóan semleges eredményhatással lesznek.
A számviteli változásoktól megtisztított adózott eredmény a tavalyi 19,9 milliárdról 20,5 milliárdra emelkedett, míg ezt a hatást nem számolva 24,543 milliárdot realizált a társaság.
Ami a jövőbeni kilátásokat illeti, a belföldi értékesítésnél nehéz lesz már komolyabb erősödést elérni, míg a kelet-közép-európai régióban a 10 százalékos bővülés teljesíthető a társaság várakozásai szerint. Jövőre a FÁK-országokban dollár alapon számolva a forgalom 10-15 százalékos növekedésére számítanak, míg az EU-USA piacon a magas bázis miatt nehéz a továbblépés erről a szintről, a 10-15 százalékos erősödés azonban reális célkitűzés - hangsúlyozta a vezérigazgató.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.