BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Trendforduló körvonalazódik?

Ötszáz százalékos árfolyam-emelkedés az idén. Ehhez csak annyi kellett, hogy az amerikai MGI Pharma részvényeit szemelje ki a befektető. A kisebb kapitalizációjú társaságokra is érdemes lehet tehát figyelni. S az elemzők prognózisai szerint ezek az elkövetkező fél-háromnegyed évben is túlteljesítik a blue chipeket.

Bár az elmúlt napok, hetek eseményei aligha azt mutatták, hogy a nemzetközi értéktőzsdéken tombol az optimizmus, úgy tűnik, a további árfolyam-emelkedésbe vetett hit mégis töretlen. A Merrill Lynch felmérése is arra világít rá: a piaci szereplők - élükön a befektetési alapokkal - a gazdasági fellendülés folytatódásában, a vállalati profitok javulásában bíznak, s többségük még mindig úgy vélekedik, hogy az értékpapírpiacok nem tekinthetők túlértékeltnek. A legtöbb befektető azonban most már azt várná a kedvező harmadik negyedéves gyorsjelentéseket publikáló vállalatoktól, hogy a cash-flow-jukat befektetésekre használják fel, mintsem további költségcsökkentésekről adjanak hírt. (Az elmúlt negyedévek ugyanis erről szóltak.)

A tengerentúli színtérre irányítva figyelmet, egy újabb trendforduló látszik körvonalazódni: a blue chipekről ismét a kisebb kapitalizációjú társaságokra helyeződik a hangsúly, főként, hogy változatlanul jobban teljesítenek, mint a nagyobb szektorbeli társaik. Elég egy pillantást vetni az indexek elmozdulására: az S&P SmallCap 600 index 19 hónapos csúcsát érte el a hónap közepén, s az idén már 33 százalékos emelkedést mutatott fel. A kisebb kapitalizációjú cégek egy másik irányjelzője, a Russell 2000 index - 2000 tengerentúli társaságot ölel fel, s az itt szereplő cégek átlagos kapitalizációja 500 millió dollár - az idén már 40 százalékot ugrott, s a 2000. március eleji történelmi csúcshoz képest már csak 11 százalékos az elmaradása. Ezt egyelőre még nem mondhatja el magáról az S&P 500, a 2000. márciusi magaslattól még mindig 31 százalékos az elmaradás. Ha az egyes szektorokat nézzük a Russell 2000 indexen belül, akkor látjuk: az elmúlt hónap négy ágazatnál is két számjegyű növekedést hozott. A technológiai részvények 12, a tartós fogyasztási cikkeket gyártók 11, az autóipari és közlekedési társaságok papírjai és az alapanyag-ipari részvények is 10-10 százalékot erősödtek.

A profit növekedési üteme, az elmúlt 45 év legalacsonyabb kamatlába és a várakozásokat meghaladó amerikai gazdasági bővülés további lökést adhat a kis kapitalizációjú társaságoknak - hangzik az elemzők prognózisa. A befektetői érdeklődés irányukba történő eltolódása nem újszerű, hiszen a statisztikák alapján az elmúlt hét évtizedben öt alkalommal fordult elő, hogy a kisebb vállalatok jobb teljesítményt nyújtottak, mint a blue chipek, s ezek a periódusok átlagosan 5,7 évig tartottak. Ezen időszakok során pedig az átlagos éves hozam 37 százalékot tett ki, szemben a nagyobb cégek 24 százalékos teljesítményével.

A száraz statisztikai adatoknál maradva, az elmúlt három év aligha produkált ilyen teljesítményt, ám a kisebb cégekkel most is jobban lehetett járni: 2000 eleje óta az indexük átlagosan 7,9 százalékkal emelkedett, míg az S&P 500 7 százalékkal esett. Ráadásul a profitjuk is nagyobb mértékben nőtt: az elmúlt 14 negyedév közül 13-ban lekörözték a nagyobb társaikat.

Az idei év legjobb teljesítménye az MGI Pharma Inc.-é volt, az egyedi gyógyszereket gyártó társaság árfolyama több mint ötszörösére nőtt. Az ezüstérmet a Fremont General érdemelte ki 303 százalékos drágulásával, míg a biztonsági szoftvereket gyártó Netegrity 274 százalékkal növelte értékét. A jövőkép szintén optimizmusról árulkodik: a tengerentúli gazdaság bővüléséből szintén a kisebb cégek tudnak jobban profitálni, miután jóval érzékenyebben reagálnak a változásokra - jegyzik meg az elemzők.

Az elkövetkező hat-kilenc hónapban várhatóan ez a tendencia folytatódik, főként, hogy a negyedik negyedévben az előbbi körtől 16 százalékos profitjavulást várnak az előző év azonos időszakához képest, míg a blue chipektől 13 százalékosat. A jövő év első felének végén várhatóan változik a helyzet: a gazdaság lelassulása a nagyobb cégeket kevésbé érinti.

A kisebb kapitalizációjú társaságokra is érdemes lehet tehát figyelni. S az elemzők prognózisai szerint ezek az elkövetkező fél-háromnegyed évben is túlteljesítik a blue chipeket.

Munkatársunktól-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.