A Kieselbach Galéria december 12-én sorra kerülő aukciója mind a századforduló, mind a 20-as, 30-as évek hazai festészetének neves képviselőitől bőséges kínálattal várja a gyűjtőket. Az 1900-as évek kezdetéről elsősorban Fényes Adolf kiváló enteriőrképe, az Ünnepnap (kikiáltási ára 10 millió forint), Rippl-Rónai József Merengő férfiportréja (15 millió) és Téli estéje (6 millió), Vaszary János korai tájképe, a Napsütötte erdőrészlet (ugyancsak 6 millió), valamint Ferenczy Károly nagybányai periódusához köthető festménye (20 millió forint) emelhető ki. A két világháború közötti korszak kínálatában az art deco stilizáló formavilágához közelítő alkotások a legjelentősebbek. Vaszary János Kalapos nője (2 millió forint), Pécsi-Pilch Dezső Nő kék-piros vállkendőben című alkotása (800 ezer), Schönberger Armand és Gábor Jenő egy-egy csendélete (300, illetve 550 ezer), valamint utóbbi művész Kikötő című képe mellett (12 millió forint) Gyenes Gitta, Kádár Béla és Scheiber Hugó több vászna is bővíti a választékot.
A Kieselbach Galéria összesen 224 darabos kínálatának másik súlypontját a nemzetközileg is elismert művészek szerepeltetése jelenti. Az árverésre kerülő 126 alkotó közül 26 sorolható a nemzetközi gárdába, melyen belül a régi mesterek és a modernek száma lényegében megegyező. Az angol festészet 19. századi történetének egyik legismertebb alakjától, Edward Burne-Jonestól egy olajképre (16 millió forint) és egy grafikára (6,5 millió forint) lehet licitálni. A Kieselbach árverésein már korábban is szereplő külföldi alkotók közül is felbukkannak többen, így Natalia Goncsarova vagy a berlini Sturm körébe tartozó William Wauer.
A régi festmények közül Joos Droochsloot 1641-ben készült, Civakodó parasztok című alkotása ígérkezik az egyik legizgalmasabb alkotásnak, ugyanakkor Aert de Gelder Ifjú mellképét ábrázoló vászna (7,5 millió forint) és Francesco Foschi Vízparti táj télen című műve (4 millió) is okozhat meglepetést. A nemzetközi anyagot tovább erősíti a 20. századi magyar emigráció művészetének több jeles képviselője (Beöthy Steiner Anna, Réth Alfréd). A komoly külhoni anyag remekül harmonizál a század eleji magyar avantgárd alkotóinak kínálatával. Berény Róbert 1907-es Monacói házak (8 millió forint), Bortnyik Sándor és Mattis Teutsch János egy-egy kompozíciója (8,5, illetve 1,2 millió) egyensúlyt teremt a "formabontó" irányzatok hazai és nemzetközi megoszlásában. A Kieselbach árverésének legnagyobb favoritjainak mégis a Nyolcak körébe tartozó művészek korai alkotásai ígérkeznek. Orbán Dezső 1910 körül készült Csendélete (3,5 millió forint), Kernstok Károly Parkban ülők (2,5 millió), valamint Czigány Dezső Nő fák alatt című képe (6,5 millió) mellett Márffy Ödön 1907-ben készül Fiú és leány zöld padon című vászna lehet a pénteki árverés legsikeresebb darabja.
A Mű-Terem Galéria három nappal későbbi aukcióján 195 festmény, valamint 12 Zsolnay-kerámia szerepel majd. A festmények közül Munkácsy Mihály Poros Út I. című alkotása indul a legmagasabb kikiáltási árról, 75 millió forintról, de Tihanyi Lajos 1912-es Nagy aktkompozíciójáért (20 millió), Molnár Farkas 1922-ban készült Kanyargós út (2,4 millió), valamint Koszta József Mezőn ülő lány című alkotásáért is nagy harc bontakozhat ki.
A nagybányai művésztelep mesterei közül Bornemissza Géza, Kádár Géza, Nagy Oszkár és Ziffer Sándor több jelentős alkotással szerepel. A Nyolcak művészetét a Mű-Teremnél a már említett, 1912-ben készült Tihanyi Lajos-mű, az Aktos kompozíció mellett Pór Bertalan Árnyas folyópartja (2,5 millió forint) és Czigány Dezső Táj kazlakkal című alkotása (5,5 millió forint) idézi. A két világháború közti időszakot Szőnyi István 1930-as Zebegényi látképe (7,5 millió forint), Vaszary János egy-egy csendélete és tájképe (egyenként 10 millió), valamint Berény Róbert és Márffy Ödön egy-egy csendélete (3, illetve 3,4 millió) képviseli. Rippl-Rónai József két jelentős pasztellképével - Az én házam, 5,5 millió, és A brüsszeli nagy park, 2,8 millió forint - szerepel az árverésen.
A hazai aukciókon csak ritkán felbukkanó Derkovits Gyula-képek közül most egy igazi ritkaság kerül a gyűjtők elé. A festő 1926-os hazatelepülését követően készült alkotása az árverés egyik meglepetése is lehet (4,5 millió forint) ugyanúgy, mint egy korai Anna Margit-alkotás. Az európai iskola absztrakt alkotói közül Barcsay Jenő és Gyarmathy Tihamér is szerepel a kínálatban, a modern anyag legnagyobb meglepetése azonban várhatóan Czimra Gyula Asztali csendélete lesz (1 millió forint).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.