Igaz, az arany jegyzésében tegnap korrekció állt be, 946 helyett csupán 937,55 dollárt fizettek egy unciáért a londoni kereskedésben. Eltérők az elemzői vélemények arról, csupán rövid visszapattanásról van-e szó, és az arany menetelhet tovább az ezer dolláros szint felé, vagy esetleg a befektetői árfelhajtás miatt visszaeső ékszeripari kereslet tartósan gátat szab a drágulásnak.
Az arany iránti kereslet javát az ékszeripar adja, és az első negyedévben 21 százalékkal kevesebbet (tonnában) használtak fel a nemesfémből az ékszerkészítők, mint a megelőző év azonos időszakában – derül ki a World Gold Council jelentéséből. A szervezet statisztikái alapján az ékszeriparnak az év első három hónapjában 12 százalékkal többet kellett fizetnie az aranyért, hiába rendelt jóval kisebb mennyiséget. A nemesfémpiacon a platina és az ezüst ára is esett: előbbi 0,3 százalékkal, 2072,25 dollárra, utóbbi 0,4-gyel, 18,04 dollárra unciánként.
Az olajpiaci árakat a spekulánsok és a dollár leértékelődése repíti a magasba – ismételte meg több OPEC-tagország múlt heti állásfoglalását az iráni és az angolai olajminiszter tegnap egy madridi konferencián. Az iráni illetékes arról is biztosította a hallgatóságot, amint egyértelműen szűkössé válik a kínálat, készen állnak növelni a világpiacra irányuló kitermelésüket. Az OPEC-tagok között látszólag teljes az egyetértés az olajárak robbanásszerű emelkedésének okairól.
Viszont az International Energy Agency középtávú olaj-piaci előrejelzésében a fekete aranyból felhalmozott tartalékok visszafogott bővülését, illetve az OPEC-tagországok szabad kapacitásának csökkenését valószínűsíti a következő öt évben. A szervezet szerint szűkössé válhatnak a források, mivel a kínálat az energiahordozó iránti kereslet növekedésével a magas árak és a mérsékeltebb világgazdasági bővülés mellett sem lesz képes lépést tartani.
A tartalékokra és a szabad kapacitásra különösen akkor lehet nagy szükség, ha természeti csapások vagy geopolitikai feszültségek veszélyeztetik a folyamatos kitermelést.
Jelenleg a legnagyobb kockázatot egy esetleges izraeli katonai csapás jelenti, amellyel az ország az iráni atomprogram beszüntetését kívánja elérni. Emiatt hétfőtől az amerikai benchmark WTI és a legfontosabb európai típus, a brent árfolyama is stabilan 140 dollár felett ragadt.
A mezőgazdasági termények is drágulnak, közülük a Chicagói Árutőzsdén tegnap a szójababért fizettek a kereskedők sosem látott, vékánkénti 16,2 dolláros árat. Viszont a búza árfolyama a határidős kereskedésben már 36 százalékkal elmarad a februárban beállított csúcsától, és a kukoricáé is korrigált öt százalékot június vége óta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.