Tavaly alapították meg a „tranzíciós városok” hálózatát, amelybe egy tucat dél-angliai tipikusan kis község tartozik. Elsőként a 8000 ezer lakosú Totnes döntött arról, hogy saját pénzzel próbálj kikerülni - a brit pénzügyminiszter Alasdair Darling szavai szerint - az Egyesült Királyság háború utáni legnagyobb válságából.
A városban jelenleg 5000 bankjegy van forgalomban, amit 65 kereskedelmi üzlethelységben, étteremben és öt bevásárló központban fogadnak el hivatalosan. A bankjegyet kiadó közösség reményei szerint, a pénz erősíti a lokális identitást is, ugyanis a brit monarchia jelképei helyett, a városka nevezetességeit nyomják a papír egységekre. A monarchia szimbólumait egyébként nem tüntethetnék fel, az kizárólag a Bank of England joga, és törvény tiltja, hogy országos szinten pénzt hozzon forgalomba más hitelintézet. Jelenleg egy az egy arányban váltják a Totnes fontot angol sterlingre, a pénz fedezete a helyi takarékszövetkezet számláján vezetett ekvivalens értékű font. A pénz kitalálói – helyi közgazdászok – most azt tervezik, hogy más devizával súlyozott kosárhoz kötik át a Totnes-i fontot. Egy helyi vállalkozó klasszikus monetarista pénzelméleti problémát vetett fel, amikor ötletét bemutatta, amely szerint érdemes lenne a helyi pénzt nem más devizához kötni, hanem valamilyen közösségi munkával előteremtet érték alapján meghatározni annak árfolyamát. Ilyen közösségi érték, az évek óta tervezett önálló energiaellátó üzem lehet, amelynek termelése biztosíthatná a pénz stabilitását.
Az „átalakuló községek” hálózatában jelenleg 100 település található, közülük sokan terveznek hasonló lépést, például a dél-londoni előváros Brixton is, amely a héten nyomja ki saját bankóit. Londoni pénzügyi elemzők szerint az ötlet jó, és képes lehet arra, hogy helyi gazdaságokban beindítsa a motort, de nemzetgazdasági szinten nem valószínű, hogy kimutatható hatást gyakorolna. Hasonló kísérletet Ausztriában vezettek be a 30-as évek nehézségei közepette, akkor a Worgl nevű kisváros nyomott saját fizetőeszközt, és helyi feljegyzések szerint elég gyorsan sikerült leszorítani vele a munkanélküliséget és élénkíteni a falu fogyasztási kedvét. Totnes lakói most azt tervezik, hogy bankkártyákat is forgalomba hoznak, vagyis nem csak nyomott, de digitális pénz formájában is bevezetik a kereskedelmi vérkeringésbe kísérleti alanyukat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.