Aki azt hitte, hogy látszik az alagút vége, az kénytelen volt rájönni, hogy csak a szembejövő vonat fényszóróját látta – vonta le a tanulságot a pénzügyi válság legújabb fejleményeiből a német pénzügyminiszter. Peer Steinbrück jelezte, hogy a korábban számítottnál lassabb gazdasági növekedésre és kevesebb adóbevételre számít, ugyanakkor azt sem ő, sem más szakértő nem meri megjósolni, mikor és milyen áldozatok árán tud Európa és a világ kilábalni a zűrzavarból. Az Egyesült Államokban mindenesetre továbbra sem tartanak recessziótól, hiszen – amint arról a közelmúltbeli, vártnál jobb makroadatok is tanúskodtak – a gazdaság alapjai sokkal erősebbek, mint a pénzügyi szektor.
A Lehman Brothers-csőd talán legriasztóbb üzenete az, hogy a kormányoknak és a jegybankoknak nagyon korlátozott lehetőségeik vannak a pénzügyi válság megállítására. A Spiegel Online-nak nyilatkozó közgazdászok egy része felelőtlennek tartja Washingtont, amiért nem akadályozta meg a Lehman bedőlését, ugyanakkor Dirk Schiereck darmstadti professzor szerint egyszerűen arról van szó, hogy – a Fannie Mae és a Freddie Mac megmentése után – egyszerűen kimerültek az államháztartás e célra mozgósítható tartalékai. Így aztán a jövőbeni hasonló csődök tompítás nélkül rázúdulnak a nemzetközi pénzügyi rendszerre.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható
VG-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.