A londoni jegyzésű brent hordója is hasonló mértékben (1,4 százalék) veszített értékéből: 102 dollárba kerül egy hordó. Az energiahordozó árában továbbra is a dollár rali a döntő tényező, ami a mostani kedvező légkörben erősen megközelítette azt a lélektani határt, amiről elemzők beszélnek napok óta, vagyis az 1,4-es értékét az euróval szemben mozgó kurzusában.
Az amerikai fizetőeszköz 11 hónapos csúcsra: 1,4054-ig erősödött a közös pénz elelnében, ami október eleje óta a legerősebb értéke. A Mexikói-öbölben közben lecseng a hurrikán szezon, az Ike-tól is csak azok félnek, akik még egy egyes-erősségű szélviharban sem látják biztosítva az energia ellátást, de a Katharina hurrikánon edzett finomítók, és nyersanyag befektetők bizonyára már kacagnak.
A gazdasági kilátások ellenére továbbra is hatalmas a politikai nyomás a világ kőolaj ellátásának 40 százalékát biztosító 13 OPEC államon, akik a mai bécsi rendes ülésükön döntik el, mire számíthatnak a következő félévben. Nehéz dolguk van a tisztán látásban, hiszen ha lassul a növekedés, csökken az energia éhség is, de közben a spekulatív tőkemozgásokkal is kalkulálniuk kell. A szaúdi olajminiszter indulását megelőző polémiája arra enged következtetni, hogy most még korai a kitermelés csökkentését vizionálni.
A közel-keleti olajhatalmak bizonyára maximális kapacitással pumpálják majd fel a föld mélyéről a fekete aranyat. A gazdasági hangulat javulása mindenesetre megfordítja a szélirányt az áru és tőke piacok között, az utóbbi másfél hétben tetemes összeg áramlott vissza a részvénypiacokra. Az MSCI World Index augusztus eleje óta nem látott mértékben emelkedik az elmúlt napokban. Ha trendszerűvé válik az át azaz visszarendeződés a jelzálogpiaci állapotokat megelőző szinthez, akkor igazzá válhat azoknak az elemzőknek a jóslata, akik 70-80 dolláros kőolajárat valószínűsítenek akár már az év végére vagy jövő év elejére.
Nem hagyja hidegen az élelmiszerpiacot sem a globális jókedv. A szójabab és a kukorica, amelyek ára az elmúlt hónapokban 30 százalékot esett, csupán a múlt héten 6-7 százalék körüli volt az értékvesztés, most elérték a mélypontjukat. Ha a gazdaság befékeződése mégsem hat olyan vészesen a háztartásokra – ezt sugallja a Fannie Mae és Freddie Mac kormányzati kezelésbe vétele – akkor ismét felfuthat az élelmiszeripari termékek kereslete. Mindenesetre az e heti szója és kukorica jegyzésben már érződik a hatás: 1,3 százalékot (szójabab) illetve 0,3 százalékot (kukorica) emelkedtek az árak.
Előbbi vékája: 11,92 dollár, utóbbié: 5,49. A mostani átrendeződés nagy vesztese az ipari fémek lehetnek, ezen belül is azoké, amelyek előállítása nagy energiaigényű, ilyen az alumínium. A fém ára február óta nem változott miközben a kőolaj ötödével drágult ez idő alatt. (Az alumínium előállítás költségeinek 40 százaléka az energiafelhasználás), vagyis erősen veszteségessé válik kitermelni ezt az alapvető alapanyagot. Elemzők szerint árváltozás kizárt, legfeljebb lefelé, de a legvalószínűbb, hogy csökken a kitermelés, amely jelentős része már így is a tartalékkészleteket gazdagította. Az erős zöldhasú hatására az arany unciája is visszakúszott 800 dollár alá: 799,74-en ingadozik, elemzők szerint a jelenlegi felhasználási szint és a jegybanki tartalékok feltöltése miatt most nem lesz nagy elrugaszkodás. Az autó katalizátorokba beépített platina ára is esik: egy uncia 1334 dollár. Az ezüst ára: 11,955 egy uncia, a palládiumé 272,75 (itt az elemzők nagyobb zuhanásra számítanak, legalább 240 dolláros szintig).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.