A 110 oldalas előterjesztést még ma el szeretnék fogadtatni a képviselőházzal, szerdán a szenátussal. „Küldtünk Wall Streetre egy üzenetet – a bulinak vége!” – mondta Nancy Pelosi, a képviselőház elnöke.
A javaslat középpontjában Henry Paulson pénzügyminiszter kívánsága áll, mely szerint a kormány engedélyt kap a pénzintézetek bajba jutott kihelyezéseinek átvállalására, hogy így a bankok továbbra is hitelezni tudják a piacokat, hogy az csipkerózsikaálmából újra feléledjen - írja a CNNmoney.com.
Ehhez adta hozzá a kongresszus azokat a feltételeket, melyek hivatottak az adófizetők pénzének rendeltetésszerű felhasználását. Pelosi szavaival élve: a lakosság nem kisegíti a bankokat, hanem befektet, hogy megfordítsa a gazdaság irányát. „Senki sem akarna egy ilyen törvényt, de a jelenlegi helyzetben ez tudja megállítani a válságot” – mondta a képviselőház republikánus vezetője.
A pénzt több fázisban bocsátanák a kormány rendelkezésére. 250 milliárd dollárt azonnal megkapna, a többit legkésőbb 2009. december 31-ig. Az adófizetők pénze pedig nem tűnne el a semmibe, hiszen a kormány még akár pozitívan is kijöhet a dologból, amennyiben a most megvásárolandó eszközök értéke hosszú távon megemelkedik. Ha pedig negatív lesz a kormány mérlege, akkor a mindenkori elnök köteles olyan törvényt előterjeszteni, melyen keresztül a pénzpiacoktól beszerzi a pénzt. A pénzügyminisztérium ráadásul bizonyos cégekben bevásárlásával tulajdonosi jogokat is gyakorolna.
A kormány, miután számos jelzáloghitelnek tulajdonosa, kötelezi magát, hogy a nagy bajba jutott jelzálogokat átütemezi. Amely cégektől az állam megvásárol további hiteleket, nem fizethetnek évi 500 ezer dollárnál többet ügyvezetőiknek; ugyancsak nem írhatnak alá olyan szerződéseket, melyek „arany ejtőernyővel” bírnak, azaz zsíros végkielégítést fizetnek elbocsátáskor.
Mindezen túl a javaslat két felügyeleti szervet is létrehoz. A pénzügyi stabilitást felügyelő bizottság (Financial Stability Oversight Board) biztosítaná, hogy a meghozandó döntések védik az adófizetőket és az Egyesült Államok érdekében vannak. Ebben részt vesz a Fed-elnök, a tőzsdefelügyelet (SEC) elnöke, a szövetségi pénzügyi hivatal elnöke, az ingatlanokért és a városfejlesztésért felelős miniszter, valamint a pénzügyminiszter.
Egy kongresszusi felügyelőbizottság figyelemmel kísérné a pénzpiacok állapotát, a szabályozási rendszert, valamint, hogy a pénzügyminisztérium hogyan költi a bankok megmentésére szánt pénzt. Öt képviselőházi szakértő venne részt benne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.