BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Összeomlott a New York-i tőzsde! Befektetői stratégiák beomlás esetén

Hatalmas pánik közepette szabadesésben zuhant a Dow Jones Industrial Avarage index nagyrészt arra a hírre, hogy a kongresszus mégsem szavazta meg a 700 milliárdos pénzügyi mentőcsomagot. A New Yok-i tőzsde 10365,45 ponton zárt hétfőn, vagyis 777,68 ponttal mélyebben, mint ahol pénteken állt. A zuhanás 6,98 százalék volt. A szeptember 29-ei fekete hétfő az index történetek egyik legnagyobb egynapos zuhanásai közé tornázta fel magát.

Még ennél is nagyobbat esett az S&P 500 és a Nasdaq, tegnap 8,8 míg az utóbbi 9,1 százalékos mínuszban állt meg. (Ennek egyik oka, hogy a Dow Jones több komponense már olyan mélyen állt, hogy onnan igen nehéz látványos eséseket produkálni.)

Oda lett 2 teljes év
A hétfői „bravúrral” a DJIA index a 2005 október végi szintjére tért vissza, vagyis mára teljesen oda veszett a 2005 és 2007 késő ősze közötti nagy növekedés. Pedig ez volt az index életében az egyik leginkább kiemelkedő „rally”, kisebb-nagyobb korrekciókkal tartós volt a növekedés és nem látszottak válságjelek.

Újabb ezermilliárdok váltak köddé
Ilyen veszteséget talán még soha nem kellett elszenvednie a befektetőknek, hiszen most igen magasról, történelmi csúcsról zuhant a mélybe az index, így a vagyonvesztés még nagyobb mint a 2000-es, vagy az 1987-es válság során volt. Egy-egy hét alatt akár 1000-3000 milliárd dollár közötti részvényesi vagyon is eltűnhetett.

Közel a 10 ezer pont
Még egy kis „esőnap” és a Dow Jones visszatér a 10 ezer pont alatti szintekre. Erre a mostani pánik közepette minden esély meg van a következő napokban. Amennyiben az index az év végéig átüti a 9 ezres szintet is, úgy aligha lesz megállás lefelé. De az amerikai és az európai bankrendszer állapota nem sok jóval kecsegtet.

Száz bank, 591 milliárd dollár leírás
A világ 100 legnagyobb bankjai és tőzsdebróker cégei mára 590,8 milliárd dollárt írtak le. A legnagyobb vesztes a Citibank volt 60,8 milliárd dollár elvesztésével. A legnagyobb vesztesek köt persze ott vannak az elmúlt napok sajtóhíreinek éllovasai, így a Wachovia, a Merrill Lynch, a Washington Mutual, a Lehman Broters, a Goldman Sachs vagy a Fortis. A kényszerű tőkebevonásban már korántsem mindegyik pénzintézet jeleskedik, ez a 100 legnagyobb társaságnál összesen is jelentősen elmarad a veszteségektől.

BEFEKTETŐI STRATÉGIÁK

Sávos vétel: rossz tipp, rossz időben
Kilenc hónapja is, fél éve is, s három hónapja ugyancsak a sávos vétel volt sok befektetési szakértők és alapkezelők vesszőparipája, amivel még vissza tudott csalogatni vevőket a piacokra. Ugyanakkor, akik az idő tájt már elkezdtek vásárolgatni és a lefelé csordogáló árfolyamokkal hígítani a saját portfoliójuk átlagértékeit, mára igencsak kiköltekeztek. S most mit látnak? Az árfolyamok tovább zuhannak, úgy, hogy az eddigi lejmenet szinte csak könnyű délutáni sétának tűnik mellette. Mire innen vissza nyerik csak a korábbi vételek átlagárfolyamát addig s hosszú hónapok telhetnek majd el.

Megoldás: cash, cash, cash
Vérzivataros időkben – hacsak nem hidegvérű shortra játszó spekuláns valaki – a legegyszerűbb likvid eszközökben tartani a megtakarításokat. Persze nem árt ha az is kamatozik, s mert a vállalati kötvénypiac sem sok jót tartogat, a viszonylag magasabb kamatozású és biztonságosabb államkötvények tekinthető mentsvárnak. Ugyanakkor ebben az időben szintén nem érdemes hozamra játszani, hiszen nem garantált a kamatot lényegesen meghaladó hozam. Érdemes lejáratig megtartani a papírokat. Ugyanakkor az amerikai kötvények most nem hoznak túl sokat a konyhára, a gazdasági lassulás miatt pedig nem lehet kamatemelésekre számítani. Így a befektetők olyan, viszonylag magasabb kamatkörnyezet keresnek, mint amilyen a magyar is, a maga 8,5 százalékával.

Az „orosz strucc”
Az oroszok tőzsdebezárási struccpolitikája sem jött be, de hogyan is jöhetett volna be, hiszen nem lehet minden nagyobb esésnél bezárni a „boltot”. Előbb-utóbb követik az árfolyamok a világtrendet. Egyszerűen minden tőzsdének, befektetőnek és cégnek kell szenvedni az esést, még akkor is, ha egyes cégek eladásai és eredményei is nőnek. Közülük is kevés olyan iparág és cég akad, amely ellenállóbb a válságnak, de teljesen egyik sem képes kivonni magát a kurzusok esése alól. (Persze most helyes magatartás a kereskedés kerülése, de ez azért mégiscsak túlzás.)

Már a feltörekvők sem a régiek
Ha New York náthás, tüsszög az egész világ. Ez volt látható tegnap is, amikor az amerikai mellett a latin-amerikai tőzsdék is zuhantak. A BOVESPA például 9,36 százalékos mélyrepüléssel zárta a hét első kereskedési napját. A május óta kitartóan lefelé „csordogáló” index sem jelent már védelmet a befektetőknek a válság hatásai ellen. Ahogy más indexek sem, így gyakorlatilag a kereskedésből való tartós kivonulás és a tőkepiaci zavarosban halászás helyett valóban a fix kamatozású befektetések jelenthetik egyelőre a megoldást.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.