Hétfői londoni hitelminősítői elemzések szerint a lépés nem veszélyezteti az Egyesült Államok lehető legjobb szuverén adósosztályzatait. A Moody''s Investors Service nemzetközi hitelminősítő azonnal a legjobb, "Aaa" adóskockázati szinten megerősítette a Federal National Mortgage Association (Fannie Mae) és a Federal Home Loan Mortgage Corporation (Freddie Mac) hosszú lejáratú elsőbbségi kötelezettségeit, miután az amerikai pénzügyminisztérium a hétvégén bejelentette, hogy a pénzintézetek a Szövetségi Lakóingatlan-finanszírozási Hivatal (FHFA) gondnoksága alá kerülnek - vagyis a két jelzáloghitel- és hitelgarancia-intézetet a kormány gyakorlatilag államosította.
Az FHFA épp csak a múlt héten alakult meg korábbi felügyeleti szervek összevonásából, miután az alapjául és az általa nyújtható kiegészítő garanciák alapjául szolgáló törvény július végén életbe lépett. A Moody''s elemzése szerint a két sajátos - eddig is egyedi formában, "kormány szponzorálta vállalkozásként" (GSE), azaz magán részvénytársasági formában, de törvényben megszabott alapokmánnyal és céllal, továbbá államilag szavatolt hitelkerettel működő - pénzintézet megerősítése elsőrendű besorolásokkal tükrözi a hitelminősítő azon véleményét, hogy az amerikai kormányintézkedés további bizonyítéka a nagyon magas szintű támogatásnak, tekintve a Fannie Mae és a Freddie Mac központi szerepét az amerikai jelzálog-finanszírozásban, és a lakóingatlan-szektor fontosságát az amerikai gazdaságon belül.
A két hitelintézet együtt 5200 milliárd dollárnyit garantál a piacon lévő, több mint 11 ezer milliárd dolláros amerikai jelzálogkötelezettség-tömegből. Az utóbbi egy évben azonban komoly mértékben megszorultak, miután az egyre súlyosabb törlesztési válság miatt az amerikai gazdaságban kulcsszerepet játszó lakóingatlan-piac szinte összeomlott, és a jelzálog-kötelezettségeket is tartalmazó, értékpapírosított befektetési termékek elértéktelenedtek.
Az amerikai kormány államosítással felérő mentőakciója a két hitelintézet maradék részvényesi értékét is gyakorlatilag felszámolja - az elsőbbségi részvényekre fenntartott eddigi, közepes befektetői "Baa3" kockázati besorolását a Moody''s egy menetben hét fokozattal a bóvliszint aljára, "Ca"-ra rontotta -, ám a jelzálogalapú kötvények birtokosai mostantól állami garanciát tudhatnak befektetésük mögött. A Barclays Capital londoni befektetési bankcsoport hétfői elemzése szerint a hitelpiaci szereplők "teljes mértékben várták", hogy az amerikai kormány nem hagyja bukni a két intézményt.
Tekintve a jelzálogpiacon elfoglalt központi helyüket, piacon lévő adósságaik abszolút méretét, és ezek birtokosainak összetételét, a Fannie Mae és a Freddie Mac "a túl nagy ahhoz, hogy elbukjon" spektrum felső szélén van, fogalmaznak a Barclays Capital londoni elemzői. A ház hitelpiaci szempontból kedvezőnek nevezi a lépés időzítését is. Az elemzés szerint csaknem konszenzusos nézet volt a piacon, hogy valamilyen kormányintézkedésre szükség lesz, ám az időzítéssel kapcsolatos bizonytalanságok egyértelműen nyomást gyakoroltak a befektetői körre. Ebben a helyzetben a mielőbbi állami lépés volt a kívánatos, tekintettel különösen azokra a piaci aggodalmakra, hogy a tényleges megoldásra esetleg az új amerikai kormány 2009-es megalakulásáig várni kell, áll a londoni elemzésben.
Egybehangzó hétfői hitelminősítői vélemények szerint a mentőakció nem sodorja veszélybe az Egyesült Államok lehető legmagasabb szintű szuverén adósminőségi besorolását. A Standard & Poor''s londoni állásfoglalása szerint sem az "AAA/A-1 plusz" szintű, hosszú és rövid futamú amerikai adóskockázati osztályzatra, sem annak stabil kilátására nincs hatással a Fannie Mae és a Freddie Mac állami gondnokság alá vétele. Az Egyesült Államok adósminőségét továbbra is alátámasztja a magas jövedelemszintű, igen sokszínű, kivételesen rugalmas gazdaság, és azok az egyedülálló előnyök, amelyek a dollár mint elsődleges helyzetű valuta jellegéből adódnak, áll az S&P elemzésében.
A Moody''s Investors Service hétfői londoni elemzése is azt emeli ki, hogy a két jelzálogintézetnek nyújtandó állami tőkeinjekció nem fogja kikezdeni a Moody''s listáján szintén a lehető legjobb, "Aaa" szintű szuverén amerikai adóskockázati besorolását. A hitelminősítő szerint ha az amerikai pénzügyminisztérium a tranzakció keretében akár 200 milliárd dollárnyi új kötvényt bocsátana ki a Freddie Mac és a Fannie Mae súlyos stresszhelyzeti forgatókönyvek esetén valószínűsített teljes veszteségeinek finanszírozására - az elemzés hangsúlyozza, hogy ez messze nagyobb összeg lenne a Moody''s várakozásánál -, az a GDP-arányos bruttó szövetségi államadósságot 36,5 százalékról 38,1 százalékra emelné.
Ez a jelenleg is mérsékelt államadósság csekély mértékű emelkedése lenne, áll a Moody''s elemzésében. A hitelminősítő hangsúlyozza, hogy a jelen pénzügyi évre előirányzott teljes amerikai szövetségi kiadás 2900 milliárd dollár, és a két pénzintézet kisegítésére szánt, stressz-forgatókönyv esetén valószínűsíthető összeg is - a GDP-érték 1,6 százaléka - jóval elmaradna a fejlett ipari gazdaságokban korábban végrehajtott bankszektorbeli állami tőkejuttatások GDP-arányos súlyától. A Moody''s hétfői londoni kimutatása szerint Japán például 1997-2003 között a GDP-érték 8 százalékának megfelelő költségvetési juttatással tőkésítette fel a bankrendszert, és az Egyesült Államokban ugyanez a GDP 3,2 százalékába került 1988-1991 között.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.