Ez hatott Budapesten is, ahol a Budapesti Értéktőzsde indexe több mint 5 százalékot esett, és a nemzetközi hatásokra leginkább érzékeny OTP árfolyama 10 százaléknál is többet esett.
Európában hasonló módon, különösen a bankpapírok zuhantak. Az Európai Unió soros elnöki tisztét ellátó francia elnök, Nicolas Sarkozy valamennyi uniós tagország vezetőjének nevében hétfőn kijelentette: "a 27 uniós tagállam kormányai egységesek, szolidárisak és eltökéltek" a pénzügyi válságban, és "valamennyien kinyilvánítják, hogy megteszik a szükséges lépéseket a pénzügyi rendszer stabilitása érdekében".
Veres János magyar pénzügyminiszter jelezte: a magyar kormány kedden, az Ecofin ülésen is egységes európai álláspontot megfogalmazására tesz javaslatot, és azt is szorgalmazza, hogy az Európai Tanács ülésen is legyen napirenden az európai pénzpiaci rendszer összehangolt védelme. Veres János hangsúlyozta: Magyarországon a kialakult helyzetben a betétesek betéteinek biztonsága garantált, az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) megfelelő forrásokkal rendelkezik, több mint 60 milliárd forint áll rendelkezésre ebben az alapban. "Magyarországon minden intézkedés, minden szervezeti és forrás-feltétel adott ahhoz, hogy a magyar betétesek befektetéseiket biztonságban tudhassák" - szögezte le Veres János.
Nyers Rezső, a Magyar Bankszövetség főtitkára szerint nem indokolt az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) 6 millió forintos kártalanítási értékhatárának megemelése. A védettségi határ megemelését a kormány kezdeményezhetné, de a kabinet sem tartja szükségesnek. Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója szerint a vállalkozások oldaláról a hitelpiacon most nem a kamatok szintje a legnagyobb probléma, hanem az, hogy a kereskedelmi bankok a nemzetközi piacon növekvő bizalmatlanság miatt Magyarországon is visszafogják hitelezési tevékenységüket. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatcsökkentése sem növelné a kereskedelmi bankok hitelezési kedvét - vélte.
A jegybanki alapkamat csökkentésével óvatosan kell bánni, a globális bizonytalanság időszakában nem csupán a makrogazdasági előrejelzéseknek kell irányítaniuk a monetáris politikát - mondta Forián Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója az MTI-nek, aki szerint a jegybank egyelőre kivár majd a kamatcsökkentéssel, s csak akkor kezdi meg a lazítást, ha "a piacok valamivel nyugodtabb állapotba kerülnek." Hétfőn a brit és a svéd kormányzat is jelezte, hogy garanciákat biztosítana banki betétekre: Londonban csak ígéret hangozott el, és a pénzügyminisztérium magas rangú illetékese azt nyilatkozta, hogy azonnali intézkedéseket nem fontolgatnak, még tisztázzák, milyen megoldással rukkolt ki a német kormány, amely a betétesek pénzére tett garanciavállalás mellett egy az egész bankszektort érintő tervet is dédelget. Komoly nyomás nehezedik a brit kormányra annak érdekében is, hogy az ír, de főleg a hétvégén meghozott német kormánydöntéshez hasonlóan szintén vállaljon teljes körű visszafizetési garanciát a lakossági bankszámlákra.
A brit kormány a korábbi 35 ezer fontról épp most emelte 50 ezer fontra (15 millió forintra) a garantált bankbetétek összegét, de az ír és a német példához hasonló teljes garanciavállalásra egyelőre nem hangzottak el hivatalos utalások. A cseh kormány nem tervezi, hogy Németországhoz vagy Dániához hasonlóan bármiféle többlet garanciát vállaljon a bankbetétekért, erősítette meg hétfőn a prágai pénzügyminisztérium. - Sem a nemzetközi pénzügyi válság, sem a korona erősödése miatt nincs erre szükség - tolmácsolta a tárca álláspontját újságírók érdeklődésére Ondrej Jakub szóvivő. Csehországban a bankbetéteket 2001 óta 25 ezer eurónak megfelelő értékig szavatolja az állam.
Az osztrák alkancellár-pénzügyminiszter a pénzintézetekben elhelyezett magán-megtakarítások állami garanciájának európai szintű egyeztetését szorgalmazta hétfő reggel. Wilhelm Molterer az Ö1 rádióban közölte, hogy az uniós pénzügyminiszterek luxemburgi találkozóján fel kívánja vetni a garanciák összehangolásának kérdését. Megerősítette, hogy Ausztria is követi Németország példáját, és emeli a különböző pénzintézetekben - kereskedelmi, szövetkezeti és takarékbankokban - tartott kisbetétek államilag garantált összegét, amelynek jelenleg 20 000 euró a felső határa. A vonatkozó javaslatot szerdán terjeszti a kormány elé.
A pénzügyminiszter aláhúzta, hogy az intézkedésre nem az osztrák bankok miatt van szükség - elvégre azok helyzete "jó és stabil" -, hanem annak szeretnék elejét venni, hogy a pénzmegtakarítások átáramoljanak a szomszédos Németországba, ahol a szövetségi kormány - tekintettel a mélyülő pénzügyi válságra - teljes állami garanciát helyezett kilátásba a magánbetétekre. Az Egyesült Államokban már a nagy leértékelések sem vonzzák a vásárlókat, jóllehet a pénzügyi válság terjedésével sok üzletlánc megnyomta a pánikgombot, és nagy árengedményekkel igyekszik javítani az eladásokon, állapította meg a hétfői The Wall Street Journal. "A leértékelésekkel nehezen lehet rávenni az óvatos vásárlókat, hogy megnyissák pénztárcáikat", írta a vezető amerikai gazdasági napilap, amely szerint a legtöbb kiskereskedelmi áruházlánc jelentős forgalomcsökkenést szenvedett el szeptemberben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.