BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ismét mínuszban a Dow Jones, "szuperkorrekció" csupán az eddigi? (3.)

A hétfői hirtelen emelkedés a közép-európai idő szerint kedd esti amerikai tőzsdenap fényében már csak "szuperkorrekció" volt. Ahogy várható volt, mostantól nem (annyira) a hitelválság, mintsem annak reálgazdasági vetülete érződik majd a világtőzsdék kurzusainak (sokszor bizonytalan) alakulásában.

Nem annyira a megfontolt befektetői kereskedés, sokkal inkább a spekulánsok okozta hangulatváltozás látszik a piacokon, az biztos, hogy a keddi amerikai kereskedésnek iránya igazán nem volt.

A Dow Jones 9310,99 ponton zárt, vagyis 76,62 pontot, azaz 0,82 százalékot veszített.

Forrás: Bloomberg

A nagyobb merítésű S&P 500-as 998,01 pontban fejezte be a kereskedést, 0,53 százalékot veszítve.

A másik két index mozgását ezen a napon (is) jócskán túlreagáló Nasdaq nem csak erősebben kezdett, de mélyebben is fejezte be a napot 3,54 százalékot veszítve az értékéből 1779,01 ponton állt meg.

Az indexek napon belüli jelentős kilengései (A Dow több mint 700 pontos sávban mozgott) igen remek lehetőséget teremtettek a day traderek számára.

Félidőben félszegen
Amilyen jól nyitott az első félórában az amerikai börze, olyan rosszul folytatta, majd a tőzsdenap feléig bizonytalankodott az index. Hol kissé az előző napi záróértéke alatt, hol felette mozgott.

Ebéd utáni fejfájás
Délután valamivel egy óra előtt a Dow Jones egyértelműen lefelé vette az irányt és két orán keresztül lassan, de masszívan a mélybe tartott, ám 9100 pont körül visszapattant. Amerikai, keleti-parti idő szerint 15.12-kor csak Dow 30 komponenséből csak hat állt pozitívban.

Hatott a honfi vér
Mármint az, amelyet az adófizetők pénzéből hullattak a bankokat megmenteni igyekvő kormányok. Úgy tűnik - eleddig - eredményt ért el az a sok, világszerte beígért dollár és euró ezermilliárd.
A hat említett részvényből ugyanis csak a Citigroup és a Bank of America állt igazán pluszban +15,56 illetve +13,15 százalékkal, a többi "zöld papír" inkább csak "pozitív nullát" produkált, míg a komponensek többsége pirosban állt. Ebben a Coca-Cola vitte a prímet, az említett időpontban -9,08 százalékos árfolyamveszteséggel.

Nem tudják merre van az irány
Ha más nem is, de ez világosan látszik, hiszen az említett 15.12-es időpontban már közel fél órája újra felfelé menetel a legfontosabb amerikai tőzsdeindex.

No, most estünk, vagy nem estünk?
A Dow Jones 0,8 százalékos, enyhe mínusszal zárta a napot, komponenseinek kétharmada mínuszban, egyharmada pluszban (közülük néhány "pozitív nullában") fejezte be a kereskedést. A legnagyobb veszteséget, mintegy 8 százalékos árfolyamgyengüléssel, a Coca-Cola papírja szenvedte el.

A bankok napja volt, de fog ez még fájni!
Annak ellenére, hogy a Citigroup a nap végére példátlan mértékben, 18,22 százalékkal javított, míg a Bank of America 16,41 százalékkal erősödött, még korai az öröm. A következő nem túl kedvező gyorsjelentés, vagy újabb piaci félelmek ugyanígy, igen sokat árthatnak ezeknek a meglehetősen volatilis és a piaci mozgásokat mostanság erősen túlreagáló részvényeknek (holott ezen cégek bétája 1,23 illetve 1,03). Hosszú távon persze nem várhatók ilyen, a piactól való elszakadások (vagy a bétákat kellene már felülvizsgálni).

Venni, vagy hasznot realizáni érdemes?
Mindent, csak sávosan! - mondaná a bróker, de talán a korábbi, hasonló ajánlatok fényében nem árt az óvatosság és inkább a "cash" (értve ezalatt leginkább a betétet és a rövid lejáratú kötvényt) pozíciók tartása. Igaz ugyanakkor, akik a múlt heti "vérengzés" idején bevásároltak bankpapírokból azok igen jól jártak. A 20-40 százalékos árfolyamugrásnál ugyanakkor nagy kérdés: ezen hatalmas hozamokat nem érdemesebb-e mielőbb realizálni, különösen azon befektetők számára, akik már eddig is sokat buktak a válságon. (A cikk a hirdetés után még folytatódik)

Vigyázat, a kockázat: mindenki spekulál
Legyintsünk: no, ez azért nem annyira új! De végiggondolva messzebb visz mindez: ma még a tőzsdéket nem a hosszú távú befektetői szemlélet, hanem a gyors profitrealizálás és a rugalmas reagálás, vagy másként a gyors elszakadás irányítja, hiszen az elmúlt egy év tapasztalati fényében a befektetők ma már olyan gyorsan adják el a papírokat (a veszteség minimalizálás szellemében), hogy az összeomlásszerű árfolyamzuhanásokhoz vezet, pont olyanokhoz, mint ami az elmúlt hetekben is látható volt.
Korai még reménykedni: még remegő kezek, hozamvadászat, árfolyamnyereség realizálás, recessziós félelmek, s nem a fellendülés és a bizalom visszatérése mozgatja a piacokat.

Gyülekeznek a fellegek?
Európa New York zárása közben hajtja álomra a fejét, miközben gyülekeznek a mind sötétebb fellegek. Reggel kiderül a követendő irány: ha Ázsia érzékenyen reagált, akkor Európa is pirosba fordulhat, akár túlreagálva a tokiói, sanghai és hong kong-i társait délutánra, amikor lassan befutnak az első tengeren-túli jelzések arról, bal lábbal keltek-e szerdán a new york-i traderek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.