Szükség lenne arra is - mondta az igazgató, hogy az MNB közvetlenül részt vegyen a likviditás növelésében, és ne csak közvetítő szerepet vállaljon. Ugyanakkor az eszközöket legalább egy-három hónapra kellene biztosítani a jelenlegi egynapos helyett - tette hozzá. Erre azért lenne szükség, mert a hitelező bankoknak az ügyfelek havonta törlesztenek, a bankok kamatkitettsége pedig legalább három hónapos.
Hozzátette: addig nincs baj, ameddig a devizahitel-felvevők fizetni tudnak, de a nehezedő gazdasági helyzetben megnőhet a veszélye annak, hogy tömegesen nem tudják majd törleszteni devizahiteleiket. Cselényi György fontosnak tart egy drasztikus kamatemelést is, hogy a származékos kamatügyletek és az állampapír-piaci hozamok közötti nagy különbség eltűnjön és ezzel nehezebbé váljon a forint elleni esetleges támadás.
Az MNB október 10-én jelentette be, hogy közvetítőként tenderen biztosít likviditási eszközöket, de az árat a jegybank határozta meg. A keddi 35 millió eurós tenderen is még az MNB árazott, de változtatott ezen, és most már a piacra bízza az ár meghatározását.
Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója röviden csak annyit mondott: "váratlan és meglepő módon reagálnak a piacok", így nem látható az EKB támogatásának hatása sem.
Barcza György, a K&H Bank vezető elemzője szerint rövid távon pozitív hatása lehet a mostani megállapodásnak. A továbbiakban azonban számos más lépésre is szükség lenne, ami közül a legfontosabb a makropálya megváltoztatása azért, hogy az ország devizahitel igénye csökkenjen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.