A neoliberalizmus hívei azt vallják, hogy az államot úgy kell menedzselni, mint egy vállalatot, és az állam a lehető legkisebb mértékben avatkozzon be a gazdaság működésébe. Állítják: a piac szabályozza önmagát – írja Alfred Gusenbauer a Világgazdaságban megjelenő elemzésében.
A piac ilyesféle idealizálásával szemben már ötven évvel ezelőtt súlyos ellenvetéseket fogalmazott meg Paul Samuelson Nobel-díjas közgazdász. Mint mondta, az abszolút szabadság oda vezet, hogy Rockefeller kutyája kapja meg azt a tejet, amelyre egy szegény gyermeknek lenne szüksége az egészséges fejlődéséhez, mert "a javak azok kezébe kerülnek, akik a legtöbbet tudják fizetni értük".
A kapitalista rendszer középpontjában az elosztási zűrzavar áll, amely a profit maximalizálását célzó, soha véget nem érő versenyen nyugszik. Ha ilyen világban nincs hely a szociális érzék számára, akkor az államnak kell kitöltenie a meglévő űrt. A piacgazdaság felülmúlhatatlan a gazdagság megteremtésében, de csak a társadalmi kompenzációs mechanizmus szavatolhatja a javak igazságos újraelosztását.
Az európai szociális piacgazdaságokban az állam feladatának tekintik a piacok által létrehozott egyenlőtlenségek korrigálását, sokkal inkább, mint az angolszász neoliberális modellben. A piacgazdaság a valóságban csak akkor tud egyáltalán működni, ha az állam beavatkozik. A mostani amerikai válság mutatta meg igazán, mi történik, ha a piacokat szabadjára engedik. A piaci szereplők nem szabályozzák önmagukat, hanem elpusztítják egymást.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható
VG Alfred Gusenbauer -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.