Korábban a második legnagyobb Landsbankinn illetve a harmadik, a Glitnir többségi tulajdona került az izlandi kormány kezébe. Elemzők szerint ez a teljes iparág összeomlását jelenti. „Az iparosodott országok között még sohasem tapasztaltuk azt, ami most Izlandon történik” véli Thomas Haugaard Jensen a Svenska Handelsbanken szakértője. Az elemző szerint a történet tipikusan fejlődő piaci sztori, és a 98-as ázsiai válságra hasonlít. „Egyszerűen túl nagyra fújódott az izlandi pénzügyi szektor, most lehetetlenné vált a bankok kötelezettségeit visszafizetni. Az ország ezt nem bírja el” - mondja az elemző - aki az izlandi hitelintézetek kötelezettségét 61 milliárd dollárra becsüli.
Az államosítási hírt követően a Kaupthing bank teljes igazgatósági tanácsa lemondott. Az irányításra a kormány egy bizottságot nevezett ki. Idén, majd jövőre is 5 milliárd euró adósságot kell kifizetnie a Kaupthingnak. A Glitnir ez idő alatt 4 milliárd eurót kell, hogy visszafizessen, míg a Landsbanki tartozásai 2 milliárd euróra rúgnak. Az ország miniszterelnöke tegnap este nyilatkozott a közszolgálati televízióban, ahol elmagyarázta a nézőknek, hogy miért kell Moszkvához fordulni segítségért. Geir Haarde szerint az IMF is kölcsönt nyújthat majd Izlandnak, de erre a kormány eddig nem kérte a nemzetközi valutaalapot.
A Fitch Ratings A mínusz helyett BBB mínuszra rontotta az ország szuverén adósságának besorolását. A hitelminősítő további negatív rontást is kilátásba helyezett. A korona árfolyama az elmúlt héten olyan szintre zuhant, hogy az izlandi nemzeti banknak fel kellett adnia a lebegő árfolyam politikáját, és 131-es értéken az euróhoz kötötték a koronát.
Devizapiaci kereskedők ugyanakkor hatástalannak tartják a lépést, a piacon a koronával 255-ös váltási szinten kereskednek az euróval szemben, vagyis a kormányzati célárnál 49 százalékkal gyengébb a fizetőeszköz. Izland pénzpiaci elszigetelődéséért nagyban felel az Egyesült Királyság, ahol korábban aktív tevékenységet folytattak az izlandi hitelintézetek. Az Icesave, amely a Landsbankinn brit részlege 2,4 milliárd fontos veszteséget könyvelhet el, 300 ezer betétese feltehetőleg elhagyja a bankot. A brit kormány nem nyújt támogatást az Icesave-nek.
Ugyanakkor óriási pénzeket helyeztek el a Landsbankinn és a Glitnir számláján brit önkormányzatok. Kent tartománynak 50 milliárd fontja volt itteni betétben, de a londoni tömegközlekedési vállalat is 40 milliárd fontot tartott a Kaputhingnál. Az orosz 4 milliárdos segély csomag mellet a svéd központi bank ad 700 millió dollárt a Landsbanki svéd leányának. A Glitnir finn részlegét pedig Izland eladja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.