BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Veres: 13 millióra nő a biztosított betétek értéke

Hatmillióról 13 millió forintra emeli a kormány a bankbetéti garancia értékhatárát, az erről szóló jogszabály-módosítás már a napokban a T. Ház elé kerül, és remélhetőleg azt a képviselők a jövő héten el is fogadják – közölte szerdán délutáni tájékoztatóján Veres János. Szükség esetén a kormány a 13 millió feletti részre is garanciát vállal.

A pénzügyminiszter hozzátette: a magyar bankrendszer stabil, a betétek biztonságban vannak, már csak azért is, mert a hatmillió forintos garancia is fedezi a magyarországi betétek több mint kétharmadát. A pénzügyminiszter üdvözölte, hogy a bizonytalanság kezelésére egységes európai álláspontot alakítottak ki, amelyet Magyarország magára nézve kötelezőnek tekint, hiszen ez ilyen, közös európai kezelés hazánk érdekében áll.

Veres hozzátette: szükség esetén a 13 millió forintnál nagyobb értékű betétek költségvetési forrásokból biztosítják és egyedi támogatásokat is nyújtanak pénzintézetek számára. Ezekkel az eszközökkel igyekszik csillapítani a magyar kormány a nemzetközi pénzügyi válság hatásait.

A pénzügyminiszter leszögezte: az európai pénzügyminiszterek tanácsának keddi ülésén elfogadtak egy minimális programot, amely szerint az EU-s kormányok minden szükséges lépést megtesznek a stabilitás megőrzése érdekében. Ez magában foglalja a központi bankokon keresztül történő likviditási támogatásokat, az egyedi bankok megerősítését, valamint a betétesek védelmének fokozását. Utóbbi keretében a húszezer eurós garancia értéket 50 ezer euróra emelik, emellett pedig Magyarországon sor kerül a 10 százalékos betéti önrész megszüntetésére is.

A hazai bankpiac működése normális, megfelelő forint-likviditás jellemzi, és nincs jele az anyabankok általi forráskivonásnak, a deviza-likviditás szűkösségének sem – közölte a tájékoztatón Simor András, az MNB elnöke. Leszögezte ugyanakkor, hogy a források tagadhatatlanul drágultak, a feltételek romlottak, Magyarországon azonban a tulajdonosi háttér csökkenti a források elakadásának veszélyét. Az MNB vezetője szerint a bizonytalanság és pánik nem nélkülözi az irracionális elemeket, a kormányok ugyanakkor készek minden lépés megtételére annak érdekében, hogy a betétesek pénze ne kerüljön veszélybe.

Simor András két komoly kockázatot lát a válság kapcsán, romlanak ugyanis a gazdasági növekedés feltételei, valamint a piaci likviditási helyzet is. Az MNB, ha szükséges, megteszi a kompetenciájába tartozó lépéseket a helyzet kezelése érdekében, az ehhez szükséges eszközök és elkötelezettség megvan az MNB-ben – fogalmazott a jegybank elnöke.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.