BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Befektetők figyelem! Mi lesz a jövő héten?

Az e heti árzuhanás mérséklődésére lehet számítani a jövő héten az árupiacokon.

 A kőolaj ma is közel két százalékot veszített az értékéből, jelenleg a texas west intermediate hordója 57,11 dollárba kerül, míg az északi tengeri brent 54,83 dollárba. Elemzők szerint a világ kitermelés 40 százalékát biztosító OPEC országok még ebben a hónapban döntenek a kitermelés további csökkentéséről, hogy megfogják az energiahordozó árfolyam zuhanását (július óta a fekete arany értékének 61 százalékát veszítette el).

A mostani árzuhanást Kína idézi elő, ugyanis az ország legnagyobb finomító társasága a Sinopec döntése értelmében 10 százalékkal csökkenti a kapacitását a társaság. Az egész heti árzuhanást folytatja ma az arany is, amely jegyzése 1 százalékot esett unciánként 729 dollárra. A nemesfémmel kereskedők szerint, viszont középtávon nagy valószínűséggel drágulni fog az arany, ugyanis Kína hatalmas felvásárlásra kényszerülhet. Kína őrzi ugyanis a világ legjelentősebb devizatartalékát (mintegy 2 ezer milliárd dollár értékben) amelynek döntő része dollár eszközökben fekszik. A dollárra viszont egyre nagyobb nyomás nehezedik az amerikai költségvetés rekord méretű hiánya miatt. Elemzők szerint Kína kénytelen lesz diverzifikálni a tartalékait, és a jelenlegi piaci helyzetben ehhez a legvalószínűbb eszköz az arany felhalmozása. Az ezüst is közel 1 százalékot veszített értékéből: egy uncia jelenleg 9,365 dollárba kerül.

A gazdasági környezet alakulása határozza meg a réz árfolyamát is, amelyet szintén kínai makro adatok mozgatnak. Októberben a kínai ipari termelés növekedése 8,2 százalékra lassult, szemben a szeptemberi 11 százalékkal (az elmúlt hét év leglassabb bővülését produkálta októberben az ázsiai óriás). Mivel Kína a világ legnagyobb réz felhasználója, ezért az elemzések egyre inkább az árfolyamesést prognosztizálják az ipari fém jövő heti mozgására. A Bloomberg hírügynökség által megkérdezett 25 szakértőből 15 mondta, hogy a réz jegyzése csökkenni fog a héten.

Más termékek esetében a „dollár faktor” a döntő, az amerikai fizetőeszköz veszít árfolyamából, és a költségvetési olló kinyílása további nyomás alá fogja helyezni a devizát. (jelenleg 1,27 és 1,28 közé szorult be az amerikai fizetőeszköz euróval szembeni árfolyama). Emiatt drágulásnak indultak a fémek és az élelmiszerek is: A platina unciájának ára 1,3 százalékot emelkedett 842 dollárra, a palládium pedig 2 százalékot drágult 218,25 dollárra unciánként. A kukorica decemberi szállításra vékánként ma 2,5 százalékkal ér többet: 3,8625 dollárba kerül. Míg a búza vékája márciusi szállításra 3 százalékot drágult 5,755 dollárra.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.