BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Folytatódik a magyar dezinfláció, akkor is, ha gyengül a forint - Londoni elemzés

A vártnál jobb októberi inflációs adatok után a magyarországi dezinfláció folytatódására számítanak londoni feltörekvő piaci elemzők a forint eddigi gyengülése ellenére, sőt abban az esetben is, ha a forintárfolyam tovább gyengülne, mivel úgy látják, hogy a magyar gazdaság teljesítménye és az ellátási oldali árfolyamatok lesznek az infláció fő meghatározó tényezői.

A KSH keddi közlése szerint a fogyasztói árak a múlt hónapban 5,1 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly októberben. Az MTI által előzetesen kérdezett, illetve előrejelzéseikben szemlézett nagy londoni befektetési házak közöl volt olyan, amelyik megjósolta az 5,1 százalékig süllyedő októberi éves inflációt.

A citybeli prognózisok viszonylag széles sávban, 5,1-5,5 százalék között mozogtak, az előrejelzési átlag 5,30 százalék volt. A keddi adatközlés után Gillian Edgeworth, a Deutsche Bank londoni részlegének Közép-Európa-elemzője az MTI-nek azt mondta: jóllehet a forintárfolyam alakulása továbbra is kockázati tényező a dezinflációs folyamat szempontjából, a ház szerint azonban esetleges további forintgyengülés is csak lassíthatja, de nem állítaná le a dezinflációt Magyarországon. Edgeworth szerint az olajárak csökkenése és az élelmiszerár-infláció megtorpanása ellentételezi a gyengébb forintot.

A Deutsche Bank elemzője az idei évre ezzel együtt sem vár jegybanki kamatcsökkentést; a további pénzügypolitikai lépések szerinte a forintárfolyam alakulásától függnek. Jacqueline Madu, a Crédit Suisse bankcsoport londoni befektetési részlegének közép-európai közgazdásza szerint jóllehet a forint "valószínűleg tovább gyengül", a nagyon gyenge gazdasági kilátások miatt azonban az infláció lassulására is számítani lehet az idén és jövőre.

A szakértő jelenlegi előrejelzése szerint 2009 végén 3,4 százalékos éves összevetésű infláció várható Magyarországon. A Crédit Suisse londoni közgazdásza 2009 elejére valószínűsítette a Magyar Nemzeti Bank (MNB) első kamatcsökkentését.

Christine Li, a Moody''s Investors Service nemzetközi hitelminősítő gazdaságelemző részlegének - Moody''s Economy.com - londoni közgazdásza az új inflációs számokról adott keddi elemzésében kiemelte, hogy a magyarországi fogyasztói infláció kétévi mélypontra süllyedt, jóllehet még mindig alaposan meghaladja az MNB célját. A Moody''s szakértője szerint azonban mivel a jegybanki kamatszint a múlt havi, 3,00 százalékpontos emeléssel csaknem négyévi csúcspontra került, az inflációs nyomás várhatóan tovább fog csökkenni.

Ráadásul a magyarországi infláció legfőbb hajtóerői - köztük az olaj- és az élelmiszerárak - enyhülnek; a Brent olajfajta hordónkénti árfolyama július eleje óta "masszív mértékben", 61 százalékkal zuhant és jelenleg már fenntarthatóbb szinten, 56 dollár körül jár. A Moody''s Economy.com londoni közgazdásza szerint ha az olajár ezen a szinten marad, az jó eséllyel a magyarországi infláció még meredekebb lassulását eredményezi. Christine Li szerint mivel a magyar gazdaság jövőre várhatóan recesszióba kerül, a Moody''s azt várja, hogy az MNB következő lépése kamatcsökkentés lesz, valószínűleg 2009 első negyedében.

 A ház felülvizsgálta Magyarországra érvényben tartott, 2009-re szóló GDP-előrejelzését, és az eddigi 1,9 százalékos növekedés helyett most már 0,8 százalékos visszaesést vár a jövő év egészére. A Cityben általános az a prognózis, hogy az idén nem, de jövőre már magyarországi jegybanki kamatcsökkentések várhatók, bár ennek mértékéről eltérnek a vélemények. A JP Morgan bankcsoport várakozása szerint a magyar jegybank 2009 első negyedében kezdi a pénzügypolitikai enyhítést egy negyed százalékpontos kamatcsökkentéssel.

A ház távlati előrejelzése az, hogy jövő júniusra 10,75 százalékra, 2009 végéig 9,00 százalékra süllyed az MNB-alapkamat. A Merrill Lynch londoni elemzői ugyanakkor megerősítették azt az előrejelzésüket, hogy jóllehet az idei év végéig fennmarad a 11,50 százalékos MNB-alapkamat, 2009 végére azonban 6,50 százalékra csökken vissza, ahogy a piacok stabilizálódnak, és a globális környezet "a recesszió felé húzza" a magyar gazdaságot. A BNP Paribas bankcsoport már a jövő év első három hónapjára sem zár ki fél-egy százalékpontos MNB-kamatenyhítést, és cég elemzői azzal számolnak, hogy 2009-ben a magyar jegybank az októberben végrehajtott, 3,00 százalékpontos, "kétségbeesett" emelés előtti szintre csökkenti vissza alapkamatát.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.