BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jön a következő válság!

Miután lassan lecseng a jelzáloghitelek válsága, az AP elemzése szerint már érkezik is a következő: a kereskedők egyre nehezebben törlesztik hiteleiket, így a krízis hatása mostanra ebbe a szektorba is begyűrűzik.

A Fitch elemzése szerint a fizetési késedelmek száma a jövő év végéje duplájára vagy akár triplájára nőhet. "Bizonyára most fogjuk meglátni a kereskedelmi szektorban a jelzáloghitelek válságát" – nyilatkozta az AP-nek egy New Yorki ingatlanjogász. Az arizonai bevásárlóközpontok például már most igyekeznek módosítani a jelzáloghiteleik kondícióit, arra számítva, hogy a karácsonyi szezon sem segít majd nehézségeiken.

A gond az – és egyúttal ez különbözteti meg ezt a válságot a korábbiaktól – hogy a hiteleket már nem azok a bankok kezelik, akiktől a cégek azokat annak idején felvették. Korábban a válságos időszakokban a vállalatok átrendezhették hiteleiket, most azonban a régebbi hitelek nyugdíj– és befektetési alapok és hedge fundok birtokában vannak.

A lakossági ingatlanokkal ellentétben a kereskedelmi ingatlanokra nem 30 évre vesznek fel jelzáloghitelt, ezek a kölcsönök öt-tíz év alatt járnak le. Ebből adódóan a lejárat előtt komoly összeget kell a cégeknek megfizetniük. A jövő évben 20 milliárd dollár értékű ilyen hitel jár le. A refinanszírozás egy lehetséges opció, csakhogy az ingatlanok jó része már nem ér annyit, mint a megvásárlás idején, a bankok pedig nem szívesen adnak új kölcsönöket a várhatóan csőd elé néző cégeknek.

A legpesszimistább forgatókönyv a következő: a fogyasztók nem vásárolnak, az üzletek nem mennek, ezért bezárnak a bevásárlóközpontok, amiket azután nem tud megvásárolni egy új vállalkozó, mert nem kap jelzáloghitelt rá. "Ezt a rendszert még sosem tesztelték mély válság idején" – közölte Ken Rosen, ingatlan- hedge fund vezető, a Berkeley közgazdaságtan professzora.

A korábbi remények szerint az amerikai állam a 700 milliárd dolláros segélycsomag egy részét arra használta volna, hogy felvásárolja a dülöngélő hiteleket a bankoktól és a biztosítóktól. Henry Paulson pénzügyminiszter viszont bejelentette: nem tervezik a bajba került hitelek megvételét. "Káoszt produkált a piacon, ez volt a világ legostobább nyilatkozata" – kommentálta Paulson döntését Rosen.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.