Kína egyre inkább átveszi a világgazdaság motorjának szerepét, becslések szerint tavaly a globális növekedés 27 százalékát adta az ázsiai ország. A kínai kormány ma délelőtt egy 586 milliárd dolláros élénkítő program-tervet jelentett be, amelyet infrastrukturális fejlesztésekre, mezőgazdasági termelők támogatására, és adó-enyhítésre használ majd fel a kormány.
A hír jókedvet hozott a világ tőzsdéin: A kínai CSI 300 plusz 7,4 százalékra emelkedett, a japán Nikkei 225 plusz 5,8 százalékon állt délelőtt. Az MSCI Világindex 1,5 százalékkal nőtt (mind a 10 iparági mutató pozitív tartományban van), míg az MSCI ázsiai és csendes-óceáni térséget követő indexe 3,1 százalékos növekedést tud maga mögött. A Standard & Poor’s 500 1,9 százalékkal, az európai Dow Jones Stoxx 600 2,8 százalékkal emelkedett.
Az öreg kontinens részvénymutatói közül a londoni FTSE-100 plusz 2,77 százalékon, a párizsi CAC-40 plusz 3,34 százalékon, a frankfurti DAX Index plusz 3,14 százalékon állt. A DJ Euro Stoxx 50 2,88 százalékot emelkedett.
A mutatókat elsősorban a bánya- és energia társaságok árfolyamai húzzák fel. A BHP Billiton, a világ legnagyobb bányatársaságának értéke 11 százalékkal nőtt, a ArcelorMittal, a világ legjelentősebb acéltermelője 15 százalékot emelkedett, A BP 4,3, míg a Shell 3,2 százalékkal növelte értékét. Emelkedett még az Air France árfolyama is (3 százalékkal), miután októberre 9 százalékos utasforgalom növekedésről számolt be a társaság. A spanyol telefontársaság, a Telefonica SA árfolyama 4,2 százalékkal nőtt. A bankpapírok viszont veszítenek értékükből: a brit HBSC ára 2 százalékkal esett, a Banco Santander árfolyama 3,6 százalékkal csökkent, miután a legnagyobb spanyol bank 7,2 milliárd eurós tőkeemelést jelentett be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.