Bár a mostani pénzügyi válság igencsak megtépázta Magyarországot, és hatására a forint is jelentősen gyengült az euróhoz és a dollárhoz képest, attól nem kell tartanunk, hogy hazánk a cikkünkben bemutatott öt ország sorsára jutna. Ezeknek a fizetőeszköze ugyanis szinte már egy fabatkát sem ér. Olyannyira elértéktelenedtek, hogy egy dollár beváltásakor annyi helyi pénzt kap az ember, hogy gazdagnak érezheti magát. Persze, csak akkor, ha a bankjegyeken szereplő nullák számát veszi figyelembe, és nem azt, hogy mennyi mindent lehet az összegből vásárolni. Íme tehát a világ öt legértéktelenebb valutájának listája, amit az amerikai Fox News állított össze:
1. Zimbabwe (1 dollár = 642 371 437 695 221 000 dollár)
Nehéz pontosan megmondani, hogy mennyit érhet egy zimbabwei dollár, ugyanis a dél-afrikai országban percenként nagyjából 400 százalékos az infláció. Egy tekercs vécépapírhoz százmilliómillió zimbabwei dollár kell, egy tojásért szombaton 45 millió dollárt kértek, de azt senki sem tudja megmondani, ma mennyit kell értük fizetni. Fűteni pedig olcsóbban lehet néhány köteg kisebb címletű bankjeggyel, mint újságpapírral. Az árak emelkedése miatt a népesség nagy része számára az alapvető élelmiszerek is megfizethetetlenek. A munkanélküliségi ráta nyolcvan százalékos, és óriási hiány van üzemanyagból és élelmiszerből. Az évek óta tartó válságot Robert Mugabe elnök elhibázott gazdaságpolitikájának tudják be.
Európában is volt, hogy tüzelőnek használták a pénzt
A huszadik század során Európában is több országot jellemeztek a mostani zimbabwei helyzethez hasonló állapotok. Az első világháború után Németországot sújtotta hiperinflációs hullám, ott a pénzromlás havi értéke elérte a 3,25 millió százalékot. Az elértéktelenedett bakjegyeket tűzelőnek vagy tapétának használták ekkoriban, a gyerekek pedig építőkockáztak a pénzkötegekkel.
Az abszolút inflációs csúcsot azonban Magyarország állította be a második világháború után – a forint 1946. augusztus elsejei bevezetése előtti utolsó hónapokban. Ekkor az előző hónaphoz viszonyított infláció megközelítette a 41,9 billiárd százalékot. Amikor leváltották, 4 000 000 000 000 000 000 000 000 000 pengő ért egy forintot. Az árak Németországban 49, Magyarországon 15 óránként duplázódtak. Jugoszláviában az 1993. október 1. és 1994. január 24. közötti időszakban 5 billiárd százalék volt az infláció. Ebben az időszakban a leghúzósabb hónapokban 16 óránként duplázódtak az árak.
AS Network Gyerekjáték a zimbabwei dollár - Fabatkát sem ér -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.