„A pénzügyi válság hatására a magyar finanszírozási szektorban olyan változások történtek, mint a forrásszűke, forrásköltségek drágulása, kockázati felár jelentős növekedése, kockázati szempontok előtérbe kerülése, növekedési nyomás csökkenése, ezzel egyidőben a kkv-k kb. 60%-nak túl alacsony a hitelminősítési besorolása , illetve megnövekedett felszámolási veszélynek van kitéve. Mindezek következtében az eszközfinanszírozó cégek alig fognak tudni kölcsönt nyújtani az elnyert támogatások önrészéhez. A kkv-k pedig saját forrásból nem tudják fedezni a teljes beruházási költség 60-70%-ára rúgó önrészt.” – hangsúlyozta Lévai Gábor, a Magyar Lízingszövetség főtitkára.
A Magyar Lízingszövetség több mint 2 éve egyeztet a Földművelési és Vidékfejlesztési, valamint a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztériummal azon fáradozva, hogy az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program és a Gazdasági Operatív Program kapcsán a zártvégű pénzügyi lízing Magyarországon is használható legyen az EU társfinanszírozott beruházások önrészének megfizetéséhez. Mindezt azzal a céllal, hogy a válság hatására kialakult helyzetben a kis és középvállalkozások alacsonyabb önrésszel, százezer forintot meghaladó közjegyzői díj nélkül juthassanak ezekhez a forrásokhoz.
A Szövetség előrejelzése szerint az elmúlt egy hónapban felgyorsult nemzetközi pénzügyi válság akár teljesen megszűntetheti a hitelfelvételi lehetőséget, ezért ahhoz, hogy a kkv-k mégis hozzáférhessenek a pályázati pénzekhez az egyetlen megoldásnak a zártvégű pénzügyi lízing mutatkozik, hiszen ez a konstrukció felszámolás esetén is védi a finanszírozó cégeket.
A Magyar Lízingszövetség legfrissebb adatai szerint már a 2008-as év 3. negyedévében megfigyelhető egy 13%-os csökkenő növekedés az előző év negyedévéhez képest az eszköz finanszírozás területén, szemben a 2007-es jelentős, 23%-os növekedésével. A 2008-as negyedik negyedéves, illetve 2009-es számok - főleg a mezőgazdasági gépek esetében – erősen függnek attól, bekerül-e a pénzügyi lízing az EU pályázatokba. Ahhoz, hogy a leginkább rászoruló kis- és középvállalkozások is eszköz alapú finanszírozáshoz juthassanak az uniós pályázatokon, a magyar jogszabályoknak kellene megváltozniuk.
A magyar jogszabályok sajnos a mai napig nem teszik lehetővé a pénzügyi lízing beillesztését a pályázati rendszerekbe, annak ellenére, hogy az EU állásfoglalása egyértelmű a témában, külön EK rendelet szabályozza 2004 óta, hogy akár a lízingbevevőnek, akár a lízingdíj törlesztésére közvetlenül a lízingbeadónak folyósítható a támogatás összege- mondta el a Magyar Lízingszövetség kérésére az EU Mezőgazdasági Munkacsoport vezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.