BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Clinton felelős az ingatlanpiaci buborékért a Nobel-díjas közgazdász szerint

Bill Clinton kormánya 1997-ben fogadta el a törvényt, amely alapján az átlagos jövedelmű tulajdonosok mentesültek a nyereségadó alól ingatlanjaik eladása esetén. Vernon L. Smith Nobel-díjas közgazdász szerint a döntés az ingatlanpiaci buborékok kiindulópontjává vált.

A Kongresszus 1997-ben fogadta el azt a törvényt, amely, az előterjesztő, Bill Clinton szerint a lakástulajdonosok helyzetét volt hivatott javítani. A döntés eredményeképpen az átlagos vagyonnal rendelkező amerikai ingatlantulajdonosok annyiszor értékesíthették ingatlanjaikat, ahányszor csak akarták, anélkül, hogy meg kellett volna fizetniük a más szektorokban alkalmazott tőkenyereség adót – írja a New York Times.

Egy phoenixi háztulajdonos a törvény életbe lépését követő nyolc évben háromszor adta el ingatlanjait, összesen 700 ezer dolláros nyereséggel, amely után nem kellett adót fizetnie. Míg a többi ágazat szereplői 20 százalékkal adóztak az eladások után, az ingatlanpiac az adómentességnek köszönhetően óriási lehetőséget jelentett a befektetők számára. A döntés mellett a terület szabályozatlansága és a csökkenő hitelkamatok is szerepet játszottak az eseményekben, csakúgy, mint az a hit, hogy az ingatlanok árai soha nem esnek.

Az említett törvény azonban kimutathatóan jelentős szerepet játszott a felpörgő ingatlanpiacon. A jogszabály "az ingatlanpiaci buborékok anyjának növekedését okozta" Vernon L. Smith Nobel-díjas közgazdász szerint. Az ingatlanpiacra egyre többen tekintettek üzletként.

A törvény támogatói szerint a változtatás előnyöket is hozott, hiszen elfogadása előtt az eladóknak legalább akkora értékű ingatlant kellett vásárolniuk, mint amekkorát eladtak, ha mentesülni akartak az adózás alól. Az 1997-es jogszabály azonban lehetővé tette, hogy adómentesen költözzenek kisebb lakásba.

A Fed szakértője azonban 16 városban vizsgálta meg az adó eltörlésének hatásait és arra jutott, hogy a jogszabálynak köszönhetően az 500 ezer dolláros bevétel alatti eladásoknál (ez az adómentesség határa) 17 százalékos emelkedés következett be. Az 500 ezer dollár feletti, már nem adómentes tranzakciók száma pedig ezzel egyidőben csökkent. Csakhogy országos szinten az  500 ezer dolláros bevételt hozó eladások aránya öt százalék alatti, vagyis a tranzakciók döntő többsége adómentes.

A fent említett phoenixi férfi most egy 300 ezer négyzetméteres telket próbál eladni és 8 millió dollárra tartozik a bankja felé.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.