BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pénzügyi válság: mi is történt hétfőn Magyarországon?

Miközben egyre több a világgazdasági válság mélyüléséről szóló hír jelenik meg, és ebben a magyarországi elemzések sem jelentenek kivételt, Magyarországon a pénzügyi válsághelyzet enyhülésére mutat a hétfőn bejelentett jegybanki kamatcsökkentés.

Az MNB elnöke elmondta: a monetáris tanács, figyelve a pénzügyi piacok alakulását, amennyiben a pénzügyi stabilitást nem veszélyezteti, a jövőben is folytathatja a jelenleg 10,5 százalékos alapkamat csökkentését. Hozzáfűzte: csak az inflációs előrejelzéseket tekintve, már ma is "alullövi az MNB a jövő évi, 3,0 százalékos inflációs célt". "A jelenlegi magas kamatszint fájdalmas a magyar gazdaságnak, de ennél is fájdalmasabb, ha megbomlik az ország pénzügyi stabilitása" - jelezte Simor András.

A várakozásoknál is mélyebb lehet a recesszió a közép-kelet-európai országokban, a JP Morgan amerikai befektetési bank szerint Magyarország, Csehország és Szlovákia gazdasága is zsugorodni fog jövőre, a Merrill Lynch úgy véli, hogy Romániában 2009-ben a gazdasági növekedés csaknem a felére esik, és szükség lesz piacélénkítő intézkedésekre is, miközben az S&P leminősítette Oroszországot. A JP Morgan elemzője szerint azért változtatták meg az előrejelzést, mert korábban nem vártak ilyen gyors visszaesést a közép-európai országok fő kereskedelmi partereinél Nyugat-Európában. A munkanélküliségi ráta 9 százalék fölé emelkedhet jövőre Magyarországon, ami több mint 60-80 ezer új munkanélkülit jelenthet - közölte az AXA Magyarország Befektetési Alapkezelő Zrt. az MTI-vel hétfőn, szerintük külön problémát okozhat az is, hogy a munkaerőpiacról kieső, 50 év feletti réteg végleg inaktívvá válhat.

Az AXA várakozásai szerint az infláció a következő időszakban nem okoz gondot, az elemzői felmérések és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is 3 százalék közelébe várják 2009-ben a fogyasztói árindexet. Megjegyzik: ha a jegybank a vártnál gyorsabb ütemben tud kamatot vágni, az stimulálhatja a recesszióba forduló gazdaságot. A másik amerikai befektetési bank, a Merrill Lynch elemzése arra hívja fel a figyelmet, hogy Romániában jövőre a GDP 3,9 százalékkal nőhet az idei 8,5 százalék után, írja a Merrill Lynch elemzésében. Ugyanakkor szükség lesz piacélénkítő intézkedésekre, így kamatcsökkentésre.

A pénzintézet elemzésében ugyanakkor kiemeli, hogy mivel számos országban recesszió lesz, a befektetők a jelentősebb növekedésre képes gazdaságok felé fordulnak 2009-ben, és ezek között a bank szerint a térségből Szlovákia mellett ott lesz Románia is. Az S&P a portfolió- és egyéb tőkeáramlásokban bekövetkezett "éles fordulatra" hivatkozva leminősítette a közepes befektetői sávon belül Oroszország szuverén devizaadósi besorolását. A hitelminősítő szerint a fordulat megdrágítja és megnehezíti az orosz gazdaság külső finanszírozását. A közép-kelet-európai lesújtó hírek mellett a német gazdasági minisztérium hétfőn azt közölte, hogy a német ipar termelése egy hónap alatt 2,1 százalékot, az egy évvel korábbihoz képest 3,8 százalékot csökkent októberben. Megrázóan, 8,3 százalékkal csökkentek tavaly októberhez képest a feldolgozóipari megrendelések, szeptemberhez képest a visszaesés 6,1 százalékos volt.

A Sonntags Zeitung jelentése szerint a világ legnagyobb vagyonkezelőjének mondott svájci UBS bank is nagy létszámcsökkentésre készül, a csökkentés elérheti a 4-4,5 ezer főt is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.