Ez a reálhozamok eltűnésével járhat, ami 2009-ben felértékelheti a magas reálhozamot ígérő kötvénypiacokat, így a forintét is. A recesszió mélyülésével együtt a fejlett országok tőkepiacain a hosszú lejáratú euró- és dollárhozamok történelmi mélységbe süllyedtek – írja elemzésében Botos Balázs, a Zsigmond Király Főiskola egyetemi docense.
A tízéves lejáratú amerikai állampapírhozamok 3 százalék alatt, a német állampapírhozamok pedig e szint közelében cserélnek gazdát jelenleg. A jegybankok az ősz folyamán 2 százalékos szintre, illetve az amerikai esetében ez alá csökkentették az irányadó kamatokat, az Európai Központi Banktól pedig azt várja a piaci árazás, hogy rövidesen e szintre mérsékli az irányadó kamatrátát.
A hosszú lejáratú hozamok mélyrepülése azt az üzenetet is hordozza, hogy a tőkepiacon egy elhúzódó recesszióra számíthatunk, illetve megnőtt a kockázata a deflációnak, azaz az árszint csökkenésének is. Egy defláció-recesszió párosítás, azaz a depresszió pedig azt jelentené, hogy a fejlett országokban a nemzeti jövedelem nemcsak reálértéken, de nominálisan is csökkenhet 2009-ben.
A deflációs spirál veszélye viszont a nominális jövedelmek tartós zsugorodásában rejlik, hiszen ez a befektetések várható hozamát negatívba fordítaná. Negatív megtérülési ráta mellett a befektetések helyett a készpénz tartása válik vonzóvá, azaz megfordul a hagyományos befektetési vonzerő, és az óvatosság mellett a racionalitás is arra ösztönözné a megtakarítókat, hogy szabaduljanak meg a reálkamatot nem tartalmazó befektetéseiktől.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.