Németh Dávid, az ING bank elemzője szerint a jegybanknak fékeznie kellene a kamatvágásokat. Az elemző szerint már januárban indokolt lett volna szünetet tartani a csökkentési ciklusban, amelyre most februárban sor is kerülhet, vagyis a jegybank 9,5 százalékon tarthatja az alaprátát.
Az óvatosság most rendkívül indokolt, ugyanis a forint árfolyama annyira volatilis, hogy a legcsekélyebb pletyka is kilőheti az árfolyamot. Németh Dávid szerint a mai gyengülést is egy „alaptalan” pletyka indította be, amely szerint valamelyik hitelminősítő rontani készül a magyar devizaadósság besorolásán.
Az MNB évvégére esetleg képes lehet 7,5-8 százalékra süllyeszteni az alaprátát, de ha tartósan gyenge marad az árfolyam, akkor lehet, hogy e fölött ragad be a kamatszint. Németh Dávid szerint nagy a nyomás a jegybankon, hogy kamatot vágjon, ugyanis ha hangulatváltozás történik a hitelpiacon és beindulhat Magyarországon is a hitelezés, akkor - a mostani válság tanulsága alapján - érdemes kerülni a devizahitelezést. Vagyis minél alacsonyabb forint felár kell, ahhoz, hogy hazai eszközben történhessen az eladósodás.
Egyébként a forint gyengülése beleillik a régiós trendbe. Az elmúlt öt napban, szinte az összes szomszédos deviza árfolyama zuhant. A lengyel zloty például áttörte a 4,4-es értéket és 4,41-re gyengült a közös pénz ellenében. Ezen a héten közel 3 százalékot veszített az értékéből a lengyel fizetőeszköz az euróval szemben.
A forint vesztesége is ekkora mértékű (2,9 százalék az euróval szemben) ezen a héten. Idén eddig 7,7 százalékot esett a hazai deviza árfolyama. A török líra közben az 1,7-es értéket lépte át a dollárral szemben. (két és félhónapos rekord mélyszint), az elmúlt öt napban 2,3 százalékot gyengült.
A cseh korona ezen a héten 1,7 százalékot gyengült az euróval szemben (ebből ma 1 százalékot) 28,255 korona egy euró. Benoit Anne, a Merrill Lynch londoni deviza elemzője szerint a forint az egyik legtörékenyebb deviza most, a rossz makro környezet miatt. Az Európai Bizottság előrejelzése szerint a magyar gazdaság idén 1,6 százalékkal csökken majd, míg a cseh 1,7 százalékkal nőhet, a lengyel pedig 2 százalékkal fog bővülni. Benoit Anne szerint az idei első negyedév végére 305 forintba fog kerülni egy euró.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.