BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Előrejelzés idénre: mi mozgatja majd az árupiacot?

Az amerikai könnyűolaj ára ma 5,1 százalékot emelkedett, hordónként 48,68 dollárig, mivel fokozódik a félelem a Közel-Keleten Izrael gázai övezeti offenzíváját követően.

Az áremelkedést valamelyest fékezi a dollár erősödése, amely visszatartja az amerikai fizetőeszközben denominált termékek árfolyam emelkedését. A dollár ma 1,39-ről 1,36-ra kapaszkodott az euróval szemben. Az idei évre várt kőolaj jegyzések emelkedő trendet mutatnak, például a bécsi központú JBC Energy szerint a fekete arany idei éves átlagára 74 dollár lesz. A határidős szerződésekből kirajzolódó árfolyamgörbe is azt mutatja, hogy az év végén 60,10 dolláron landol majd a jegyzés. A múlt héten mindenesetre 23 százalékot emelkedett az energiahordozó ára, amelyért a közel keleti konfliktus mellett az orosz-ukrán gázvita, és az OPEC januártól induló kitermelés csökkentése is felel. A világkitermelés 40 százalékát adó szervezet – az ismert kőolajkészletek harmada nyugszik a közel-keleti térségben – január 17-ig egy százalékkal csökkenti a nyersolaj napi szállítmányának mennyiségét. Az energiahordozó ugyanakkor tavaly értékének 54 százalékát veszítette el, és a múlt hónap közepén 5 éves mélypontra süllyedt a jegyzése: december 19-én 32,40 dollárba került egy hordó kőolaj.

A dollár erősödése viszont lefelé ható nyomás alá helyezi a nemesfémek jegyzését. Az arany idén eddig 2,4 százalékot veszített értékéből, és az azonnali szállítás unciájának ára ma 1,6 százalékkal csökkent 861,66 dollárra. Az UBS nemesfém stratégája, John Reade szerint a következő három hónapban 800 dolláros árig süllyed majd az arany unciája. Az elemzők többsége ugyanakkor arra számít, hogy ha folytatódik a közel-keleti konfliktus és ha a világgazdasági recesszióból sem kerülünk ki az idén, akkor feltehetőleg az arany magához fog térni. A 24 megkérdezett elemzőből 16 szerint érdemes aranyat venni, 4 közülük eladás párti volt, további négy pedig semlegesen nyilatkozott.

Más nemesfémek is veszítenek az értékükből: az ezüst unciája ma 3,5 százalékkal ér kevesebbet, 11,1663 dollár, a platina ára 1,6 százalékot csökkent 931,50 dollárra unciánként, míg a palládium 3,4 százalékos értékcsökkentést követően 186 dollárba kerül unciánként.

Az ipari fémeket is a recessziós félelem sújtja, ami leginkább a tartalékkészletek évtizedes rekord szintre emelkedése jelzi. A réz három hónapos szállításának ára 1,4 százalékkal esett 3185 dollárra tonnánként, miután l500 tonnával nőtt a világ réz tartalékkészlete 342 050 tonnára - jelentették a londoni fémtőzsdén. Ilyen mértékű készletemelkedésre utoljára 3 éve volt példa. Az alumínium tartalékok közel 7000 tonnával emelkedtek 2,34 millió tonnára, utoljára 1994-ben volt hasonlóra példa. Az alumínium három hónapos szállításra szóló jegyzése 15 dollárral ér ma kevesebbet:1555 dollár tonnánként. A nikkel árfolyama 450 dollárt esett 12 750 dollárra tonnánként, míg az ón 325 dollárral ér kevesebbet: 11 300 dollár egy tonna. A grafit viszont drágult ma 5 dollárt 1 095 dollárig tonnánként, a cink ehhez hasonlóan 5 dollárt drágult 1285 dollárra tonnánként.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.