A legfontosabb, hogy a tőkemérleget erősíteni kell a KKE térségben tevékenykedő leánybankokban – vélik a többségében osztrák, olasz és belga hitelintézetek. A javaslat támogatásáról biztosított az osztrák kormány is és Angela Merkel német kancellár asszony is szükségesnek tartja a térség stabilitását.
„Az anyabankok és a térség kormányainak közös felelőssége a stabilitás megőrzése” - nyilatkozta a múlt hónap végén Amelia Torres, az EU pénzügyi biztosának szóvivője. Az osztrák bankoknak a legnagyobb a kitettsége a közép európai térségben, összesen 230 milliárd értékben ruháztak be a Balti tenger és a Márvány tenger közé szorult szubrégióba (ez az érték az osztrák nemzeti össztermék 80 százaléka).
Neil Shearing a londoni Capital Economics feltörekvő piaci szakértője szerint jó irány a kezdeményezés, ugyanis ha elkezdenek a bankok – tőkehiány miatt - bedőlni a térségben, az óriási űrt hagyhat a recessziótól sújtott országok pénzügyi rendszerében, valamint a nyugat európai anyabankok helyzetét is súlyosbíthatja a leányaik bedőlése (utóbbi akár az egész európai bankszektort veszélybe sodorhatja – vélik a Nemzetközi Valutaalap szakértői).
A programot támogatná a francia pénzügyminiszter Christine Lagarde is, valamint az Európai Újjáépítési és Beruházási Bank (EBRD) elnöke Thomas Mirow is, aki úgy nyilatkozott: „a nyugati bankok az utóbbi évek sikeres növekedését élvezték a régióban, most szükséges fenntartani a térségben a jelenlétüket”. A bankcsoport között található többek között az UniCredit, az Erste Csoport, a Raiffeisen Bank, a Société Général és a KBC, az általuk jegyzett tervezet szerint pénzügyi alapot kellene létrehozni a térségben működő leányok likviditásának biztosítására, amelynek forrása lehetne az Európai Központi Bank, és az unió kohéziós alapja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.