A GVH bankváltással kapcsolatos ágazati vizsgálata nyomán úgy véli, hogy a hosszú távú üzleti kapcsolatokban jelentősen megnő a szerződéses aszimmetria esélye a pénzügyi szolgáltatók javára.
A versenyhatóság szerint az egyoldalú szerződésmódosítások szigorú újraszabályozására, a végtörlesztési díjak maximálására, termék-összehasonlító weblap létrehozására, a devizakockázatokat is megjelenítő teljes hiteldíj mutató (THM) bevezetésére, továbbá az állami támogatások hordozhatóságára volna szükség.
Az egyoldalú szerződésmódosítás feltételeinek újraszabályozását a kormány már tervezi, a vonatkozó törvényjavaslatot tavaly decemberben benyújtotta a parlamentnek. Osváth Piroska felhívta a figyelmet: a bankszövetség kezdeményezte, hogy az állami támogatásokat magukkal vihessék az ügyfelek a hitelkiváltás során. A bankok vállalják, hogy a szerződés futamideje alatt nem vezetnek be újfajta díjat, s utólag nem változtatják meg az elő-, illetve végtörlesztési díjat - hangsúlyozta a szakértő.
A bankok egyet tudnak érteni azzal is, hogy a devizakockázatot megjelenítsék a THM-ben, bár azt még nem látni, hogyan lehetne ezt egy képletbe belefoglalni. A vezető jogász szerint is segítené a versenyt, ha lenne egy elfogulatlan, független fogyasztóvédelmi honlap, amely összehasonlítaná a banki termékeket. Osváth Piroska megalapozatlannak tartja ugyanakkor azt az állítást, hogy a fogyasztóknak nincs lehetőségük felülvizsgálni döntésüket, s szerinte a hitelváltás díja jóval alacsonyabb a GVH által számoltnál.
A versenyhivatal szerint a váltás a futamidőtől függően minimum a hitel jelenértékének 4-10 százalékába kerül. Ezzel szemben a bankszövetség szerint a bankok által felszámított végtörlesztési díj nagysága ennek töredéke, sőt nem egy olyan bank van, amelyik - ha a módosítás az adósra aránytalan terhet eredményez, és az adós erre tekintettel mondja fel a szerződését - nem számít fel végtörlesztési díjat.
Úgy vélekedett: ha az egyoldalú szerződésmódosítás feltételeit nagyon rugalmatlanul szabályozzák, azzal a következménnyel járhat, hogy a bankok már induláskor beépítik az összes létező kockázatot az árba, ami nagyon magas THM-eket eredményezne. Aszimmetria egyébként a bankok terhére is fennáll - tette hozzá -, azáltal, hogy a hitelintézetek a hosszú távú jogviszony elején az ügyfél rendelkezésére bocsátják a teljes összeget, amit az ügyfelek részletekben törlesztenek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.