Elismerte ugyanakkor, hogy ezek hatása legkorábban 2012-13 körül lehet csak érezhető, és aki ennél gyorsabb javulást ígér, az szerinte nem mond igazat. Simor András vasárnap este az MTV A szólás szabadsága című műsorában kifejtette: a forint azért gyenge, mert gyenge a magyar gazdaság.
Az alapprobléma megoldása tehát a növekedési potenciál erősítése - hangsúlyozta. Az államcsődtől az ország ma messzebb van, mint két hónappal ezelőtt - mondta, és kifejtette: az októberi rendkívüli kamatemelés, az IMF és EU hitele tartalékot, lehetőséget, időt adott arra, hogy a kormány döntsön azokról a fundamentális átalakításokról, amelyek erősítik a magyar gazdaságot. Ezeket már régen meg kellett volna tenni, akkor a magyar gazdaság ma kevésbé lenne sebezhető - emelte ki, emlékeztetve arra, hogy több hónappal ezelőtt maga is sürgette ezeket a lépéseket.
A válságot így sem tudtuk volna elkerülni, csak kevésbé érintette volna az országot - mondta. A válságból van kiút, de meg kell tenni a régóta sürgető intézkedéseket: egyebek között ösztönözni kell a munkát, erősíteni kell a versenyt. "Ha nem lépünk, még rosszabb lesz a helyzet, előbb-utóbb a politikusok és az emberek is elfogadják, hogy ezen az úton nem lehet továbbmenni" - mondta. A banki likviditást növelő intézkedéseket illetően kifejtette: azt reméli, hogy ezekkel a bankok bátrabban hiteleznek, de az MNB a problémát egyesül nem tudja megoldani, a hitelezésről a bankok döntenek, a jegybank csak a likviditást tudja biztosítani. Ahhoz, hogy a bankok hitelezzenek, az kell, hogy elhiggyék: a gazdaság növekedni fog - fűzte hozzá. Figyelmeztetett arra is: ha a magyar gazdaság továbbra is olyan gyenge marad, mint eddig, más országoknál jobban vissza fog esni. Hozzátette azonban, hogy a ma beindított reformokkal sem lehet egyik napról a másikra eredményt elérni, ez egy 2-3-4 éves, keserves folyamat, ami emberek százezreinek fog fájni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.