A kőolaj ára közel négy havi csúcsra szökött, az amerikai könnyűolaj, a west texas intermediate (WTI) hordója ma 1,6 százalékot drágult 52,90 dollárig. Toby Hassal, az ausztrál Commodity Warrants piacelemzője szerint „pillanatnyilag segített a Fed bejelentése az árupiacokon. De a továbbiakban még nagyobb dollár gyengülésre lesz szükség ahhoz, hogy megmaradjon a kőolaj árfolyama az 50 dolláros szint felett.” Az amerikai bankmentő csomag hatására ugyanis 1985 óta nem látott mértékű heti gyengülést könyvelhetett el az amerikai deviza árfolyama. A dollár-euró kurzus 1,3736-ig gyengült délelőtt. „Nem sok minden történik a piacon, ami hosszú távú kereslet felélénkülésére utalna” – teszi hozzá az elemző.
Ugyanakkor az árupiaci mutatók mindegyike jelentős emelkedést mutatott a héten, és vannak olyan előrejelzések is, amelyek már trendfordulóról beszélnek, vagyis közép távon jelentős árfolyam emelkedésre lehet még számítani. A Standard & Poor’s GSCI mutatója, amely 24 árupiaci termék azonnali jegyzését követi a múlt héten 8,6 százalékot emelkedett. A határidős terményeket követő CCI mutató, amely 17 egyenlően súlyozott ásványkincs, termény és fém árfolyamát követi 15 százalékkal emelkedett december 5-e óta, amikor is három éves mélyponton mozogtak az árak. A kőolaj árfolyama a múlt héten 13 százalékkal emelkedett, míg a réz 7,8 százalékkal drágult. Anne Frick, a Prudent Financial szakértője arra hívja fel a figyelmet, hogy a technikai elemzések rendre azt mutatják, kikerült az árupiac a mélyből, és egy új rali kezdődhet el. „Az elmúlt hat év árupiaci ralijának 68 százalékát veszítette el a piac tavaly nyár óta, de az utóbbi három hónapban magára találtak az árfolyamok, ami megállította a zuhanást. A fordulat ereje ahhoz hasonlít, ami az 1980-as rekord árzuhanást követő felélénkülést jelezte – mutatja ki Frick.
A réz árfolyama – amely a recessziós várakozás legérzékenyebb ipari áruja – 4,6 százalékot drágult 4135 dollárra tonnánként a londoni fémtőzsdén. A réz drágulását az újra növekedésnek indult kínai import támogatja: februárban a világ legnagyobb réz-importőre megduplázta az ipari fém beszállítását, miközben közel 10 százalékkal csökkent a sanghaji tartalékkészlet.
Eközben a szójabab árfolyama is emelkedik, mivel várhatóan visszatartják az argentin exportot. A Buenos Airesi kormány adót vetett ki a termény exportjára, emiatt a kitermelők most csökkentik eladásaikat, így a szójabab február óta nem látott árfolyamszintre kapaszkodott. A szójabab májusi szállításának ára 3,1 százalékot emelkedett 9,8125 dollárra vékánként.
Jelentős emelkedést könyvelhetett el az elmúlt héten az arany is, amely elemzők szerint folytatja a ralit ezen a héten. A nemesfém azonnali ára 0,7 százalékkal emelkedett 952,48 dollárra unciánként, az előző héten pedig 2,4 százalék volt az árfolyam nyereség mértéke. „Egyre erősödik a korreláció az arany jegyzése és a dollár index között.” – mondja Bernard Sin, MKS Finance svájci árupiaci stratégája. A dollár index - amelyben az amerikai fizetőeszköz árfolyammozgását 6 vezető devizával szemben mérik - 4,1 százalékot esett az elmúlt héten. Az index ma 1,1 százalékot zuhant tovább. Elemzők szerint az árfolyam mozgást, az élénkítő programok okozzák, legnagyobb mértékben a jegybankok készpénz injekciója a piacokon, amely ismét inflációs nyomást gerjeszthet, ez pedig kedvez a biztonsági befektetésnek számító aranynak.
Más nemesfémek közül az ezüst árfolyama 1 százalékkal emelkedett 13,88 dollárra unciánként. A TheBullionDesk.com szakértője, James Moore szerint, az ezüst árfolyama tesztelheti a februári csúcs-értéket, a 14,64 dolláros szintet. A platina jegyzése 0,9 százalékkal emelkedett 1125,50 dollárra unciánként, míg a palládium 0,5 százalékkal drágult 208 dollárra unciánként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.