A gazdasági helyzet romlásával, és a politikai helyzet bizonytalansága miatt helyezett újabb lerontást kilátását a magyar besoroláson a minősítő – indokolta a döntést Kai Stukenbrock az S&P elemzője. Negyedik napja gyengül a forint, amelyet a hazai hírek mellett globális hangulat is lehúzza.
A dollárral szembeni árfolyam 238,17-ig gyengült, míg a svájci frankkal szemben 206,6 forintig gyengült a kurzus. Elemzők szerint a rossz makro adatok miatt borúlátó a kép a hazai gazdaság körül: a munkanélküliségi mutató évtizedes csúcsra szökött az idei első három hónapban: 9,1 százalékra.
„A forinttal kapcsolatban negatívabbak a kilátások, mint a többi feltörekvő deviza esetében, a gazdasági kilátások és a politikai bizonytalanság miatt” – mondja Elisabeth Andreew, a Nordea AB koppenhágai elemzője.
A forint számít idén a legrosszabban teljesítő feltörekvő devizának: euróval szembeni árfolyama 14 százalékot gyengült, míg a lengyel zloty 12 százalékos gyengüléssel a második a dobogón. Ugyanakkor a cseh korona csupán 2,2 százalékot gyengült december vége óta, hiába a kormányválság Prágában, ott még sincs szó árfolyamzuhanásról. A román lej idén 4,5 százalékot gyengült, ma például több, mint fél százalékot tudott erősödni, köszönhetően a nemzetközi.
Megmarad a bizonytalanság a kormány körül, és ez továbbra is erős nyomás alatt fogja tartani a forintot – véli Lutz Karpowitz, a Commerzbank frankfurti deviza-stratégája. „ A mostani kormányfői jelöléssel csak az előrehozott választásokat akarja elkerülni a kormánypárt- teszi hozzá az elemző.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.