A társaság adatai szerint márciusban nagyjából 24, az első három hónapban pedig összesen 33 milliárd forintot vettek ki a befektetők a nagyobb hazai alapokból. Ez eredményezte azt, hogy a hazai befektetési alapok vagyona tovább csökkent. A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) adatai szerint alig több mint 2250 milliárd forint maradt a befektetési alapokban a hónap végére.
A megtakarítási szerkezeten belül a kockázatmentes, kiszámítható teljesítményű eszközök nyernek teret, számottevő friss tőke az első három hónapban csak az alacsony kockázatú likviditási alapokba áramlott. Ezek a MoneyMoon adatai szerint az első negyedévben 33 milliárd forint értékben adtak el új befektetési jegyeket, rajtuk kívül csak a részvénytúlsúlyos alapoknál volt tőkebeáramlás, 1,2 milliárd forintnyi. A hozamok alapján is ez a két alapkategória volt az, amelyik a leginkább megszolgálta a bizalmat: a Bamosz adatai szerint a likviditási alapok átlagos három hónapos hozama 2,72 százalékos volt, a részvény- és részvénytúlsúlyos konstrukciók pedig bő egy százalékot szedtek magukra. Míg azonban a likviditási alapok hasonlóan teljesítettek, a részvényalapoknál nagy volt a szórás. A kategória nyertesei az első negyedévben a feltörekvő piaci konstrukciók voltak, ezek közül az Aegon Russia, a Pioneer Aranysárkány, valamint az OTP és a K&H feltörekvő alapjai is 20 százalék fölötti árfolyamnyereséggel fejezték be az első negyedévet.
Az első három hónap legnagyobb vesztesei egyértelműen az ingatlanalapok voltak. A konstrukciókban megrendült a bizalmat jelzi, hogy bár jó részüknél szüneteltek a kifizetések, a befektetők 35,8 milliárd forintot vettek ki belőlük, vagyonukat pedig még tovább csökkentették a nagymértékű leértékelések. A január és március között legroszszabb teljesítményt elért öt alap között négy az ingatlanpiacon befektető konstrukció volt, közülük a Biggeorge’s-NV 4. árfolyama csaknem megfeleződött, az Európáé pedig a negyedénél is nagyobbat esett.
A hosszú kötvényalapok három hónapos átlaghozama –7,2 százalékos, a rövideké –6 százalékos lett. A pénzpiaci alapok is mindössze 1,16 százalékot szedtek magukra. Jól járt viszont az, aki külföldi állampapírba fektette a forintjait. „A nem forintban denominált alapok esetében a hazai fizetőeszköz gyengülése növelte a hozamokat, a fejlett piaci kötvényalapok mutatták a legjobb teljesítményt” – mondja Kiss. A Budapest Euró pénzpiaci alap például 21 százalékosnál is magasabb, az Aegon nemzetközi kötvényalapja pedig csaknem 18 százalékot hozott a befektetőknek az év eleje óta. A gyengén teljesítő hazai kötvényalapoknál az első három hónapban folytatódott a tőkekivonás, a rövid lejáratú papírokba fektető konstrukciókból több mint 13 milliárd, a hosszú kötvényalapokból bő egymilliárd forint távozott. A pénzpiaci alapok sem kerülhették el a tőkevesztést: a hűtlen befektetők január óta 17,7 milliárd forintot vittek el belőlük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.