A hazai fizetőeszköz 0,6 százalékot gyengült 295,13 forintig az euróval szemben kora délután, majd később 294,82-es szinten állt a kurzus.
Jelentősebb gyengülést él még meg a lengyel pénznem, amely árfolyama 2 százalékot gyengült az euróval szemben 4,5764-ig. A lengyel fizetőeszköz gyengülését elsősorban az ország idei ERM-II belépésének halasztása okozza.
A varsói pénzügyminisztérium államtitkára szerint a tervekkel szemben Lengyelország nem képes az idén belépni az euró csatlakozás előszóbájának számító valuta-rendszerbe, ahol a közös pénzhez kell kötni a devizát (15 százalékos eltéréssel). A lengyel zloty volatilitása 22,9 százalék volt az elmúlt egy évben. Elemzők szerint Kelet-Közép Európa legnagyobb gazdasága 2014 előtt nem lesz képes átvenni a közös pénzt.
A feltörekvő piacokon uralkodó rossz hangulatért a mexikói sertésinfluenza is felelős. A befektetők attól tartanak, hogy egy globális járvány megakadályozhatja a világgazdasági recesszióból történő gyors kilábalást, emiatt tovább erősödik a rizikó-kerülés a piacon. Az NTX mutató, amely 30 vezető régiós vállalat árfolyamát követi, 2,3 százalékot esett hétfő délelőtt: ez az elmúlt egy hét legjelentősebb esése.
Grzegorz Maliszewski, a varsói Bank Millenium deviza-elemzője szerint ha a globális részvénypiaci hangulat nyomott marad, akkor a zloty átlépi a 4,60-os értéket és a többi régiós pénzt is gyengülő pályára kényszerítheti.
A többi vezető régiós deviza közül a cseh korona 0,3 százalékot gyengült 26,713-as szintre az euróval szemben, míg a török líra árfolyama 1 százalékot emelkedett 1,6244-re a dollár ellenében. A román lej viszont 0,3 százalékot erősödött a közös pénzzel szemben: 4,2225-re került a jegyzése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.