Az egész világra kiterjedő pénzügyi válság és bizalomvesztés átterjedt a reálgazdaságra is. Ennek ellenére a tőkepiacoknak a több mint másfél éven át tartó extrém mértékű lecsúszása nyilvánvalóan túlzott reakció, állítják az Erste Group elemzői.
„Úgy véljük, a részvény piacok legalábbis tovább stabilizálódnak a második negyedévben, ezért 2007 negyedik negyedéve óta első ízben ismét semleges ajánlást fogalmazunk meg a nemzetközi részvénysúlyozásra vonatkozóan. Elképzelhető, hogy a piacok újra tesztelik a 2009 március elején tapasztalt mélypontokat. Mindent összevetve, továbbra is tanácsos az óvatosság, ezért a készpénzeszközök felülsúlyozását javasoljuk” – jelentette ki Fritz Mostböck, a csoportszintű elemzések osztály vezetője.
Jóllehet a gazdasági kilátások továbbra is borúsak, az Erste Group elemzői úgy vélik, a piac indokolatlan mélységig szakadt a Kelet-Közép-Európában állítólagosan kialakult drámai helyzet nyomán. Míg a februári pénzáramlási adatok változatlanul negatívak (kiváltképp az európai feltörekvő piacok vonatkozásában), addig a pénzpiaci eszközöknél márciusban jelentős kiáramlás történt, és a tőke ismét részvényekbe vándorolt.
„Továbbra is ingatagnak érezzük a piacokat, jóllehet reálisnak értékeljük azokat a véleményeket, melyek szerint a piac elérte a mélypontot. A régióval kapcsolatban arra számítunk, hogy a visszatérő likviditás elsőként a legnagyobb piacokra fókuszál majd” – mondta Henning Esskuchen, az Erste Group kelet-közép-európai részvénypiaci elemzési osztályának társvezetője. Lengyelországgal kapcsolatban az Erste Group elemzői még óvatosabbá váltak a tavalyi utolsó negyedévre vonatkozó országallokációhoz képest (akkor Ausztriát és Csehországot felülsúlyozásra javasolták). A szakértők a délkelet-európai térségben újfent Romániát jelölnék meg célpontként, ám egyben felhívják a figyelmet a nagyfokú volatilitás veszélyére. A kockázatvállalási hajlandóság visszatéréséből újabban Oroszország húzott tetemes hasznot, és kedvezőbb nyersanyagárak mellett még többet profitálhat. A kockázatok azonban továbbra is nagyok.
Az Erste elemzői szerint a jelenlegi környezet az eladósodott társaságokat sújtja leginkább. A nagyfokú finanszírozási igény megterheli a cash-flow-t, így továbbra is negatívan hat a részvények árazására még a stabilabb üzleti modellt felvonultató vállalatok esetében is. „Egyszerűen fogalmazva: a tőkeintenzív részvények a vesztesek akkor, amikor sokba kerül a pénz. Olyan részvényeket preferálunk, amelyek 2009 és 2011 között alacsony tőkeintenzitást, alacsony tőkeáttételt és a lekötött tőkére vonatkozó magas megtérülési várakozásokat mutatnak” – jelentette ki Henning Esskuchen.
Ezen tényezők alapján a technológiai, az egészségügyi, valamint az olaj- és gázipari részvények tűnnek izgalmasnak. A telekom-papírok szintén érdekesek lehetnek, ám esetükben a nagyfokú tőkeintenzitás hátulütőnek számít. Tőkeintenzitásuk ellenére a közmű-részvények szintén stabil ROCE-értéket kínálnak a 2009-től 2011-ig tartó időszakra, és összességében a tőkeáttételi rátát is megfelelőnek tartjuk. A média, a nyersanyagok, valamint a személyes fogyasztásra alkalmas termékek gyártói ugyan kielégítő nemzetközi finanszírozási kapacitással rendelkeznek a 2009 és 2011 közti időszakra, a tőkeáttételi rátájuk azonban nem tűnik meggyőzőnek.
A vegyipari részvények, az ipari termékeket és szolgáltatásokat kínáló társaságok, az utazási és turisztikai papírok, valamint az élelmiszeripari részvények alacsony ROCE-rátát tudnak csak felmutatni a 2009-től 2001-ig tartó időszakra nézve. Ráadásul – a vegyipari részvényeket leszámítva – ezen papírok tőkeáttétele viszonylag nagynak tűnik, ami meglehetősen rossz minőségű mérlegre utal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.