A globális piacokra egyre tartósabb nyomást gyakorol a banki tőkeemelés valószínűsége, valamint a sertésinfluenza miatti aggodalom: a világgazdaság a vártnál lassabban és nehezebben lesz képes kievickélni a válságból.
"A stressz-teszt, a vegyes első negyedéves eredmények és a sertés influenza együttes hatása lehúzza a piacot" - összegzi az elmúlt napok telesítményét Suki Mann, a Societe Generale londoni szakértője.
Az elmúlt napokban szinte mindennek, de főleg az árupiaci terményeknek, turisztikai társaságoknak, és a nagy szállító cégeknek, valamint a bankoknak esett legjelentősebb mértékben az árfolyamuk. Utóbbiak még biztosan nem estek túl a nehezén: jövő héten hétfőn teszi közzé az amerikai pénzügyi felügyelet és a jegybank szerepét betöltő Fed a közösen végzett stressz-teszt eredményét. Előzetes sajtó hírekből sejteni lehet, hogy több bank képtelen lesz a gazdasági válság miatt növekvő veszteségét elkönyvelni, ezért a hatóságok előzetes lépésre kényszeríthetik őket.
A Standard & Poor’s 500 mutatója tegnap 1,1 százalékkal csökkent. A görbén vezetett társaságok 68 százaléka már közzé tette idei első negyedéves számait, ezeket az elemzők átlagban eltaláltak előzetes prognózisaikban. A piacon mégis úgy vélik, hogy a szeptemberig tartó jelentésekben jelentős nyereség csökkenés várható: az idei első negyedévben átlagosan 34 százalékos profit-esés, míg a második negyedévben további 33 százalékos elmaradást jósolnak a Bloombergen összesített vélemények. Vagyis a válságból még továbbra sem látszik a kiút.
Tőkeemelésre kényszerítheti a pénzügyi felügyelet - a jövő héten napvilágra kerülő banki stressz-teszt eredménye alapján - a két legjelentősebb amerikai hitelintézetet – írja a Wall Street Journal (WSJ). A legnagyobb eszközértékű Bank of America (BoA) és e sorban harmadik Citigroup körül már most felcsapnak a hullámok, mivel a piacon senki nem hiszi, hogy képesek lennének magán forrás bevonására, sőt több milliárd dolláros veszteség leírását várják még tőlük a jövőben.
Ma tartja közgyűlését a BoA, ahol várhatóan a részvényesek többsége megpróbálja elmozdítani a társaság vezérigazgatóját, Kenneth D. Lewist. Hasonló sors várhat Vikram Panditra, aki a válság kirobbanásakor vette át a stafétabotot a Citinél. Ha nem a közgyűlés, akkor majd a kormány mozdítja el a banki felsővezetőket – írja a WSJ - ugyanis a tőkeemelés legvalószínűbb forgatókönyve, hogy az államnak nyújtott elsőbbségi részvényeket közönségessé alakítják át, hogy a két bank azzal lépjen a piacra. Ez esetben a kabinet válik többségi tulajdonossá a hitelintézetekben. A két bank együttesen eddig 90 milliárd dolláros állami forráshoz jutott.
A tőkeemelési kényszer padlóra küldi a banki árfolyamokat világszerte: a Citi tegnap 9 százalékot esett, míg a BoA részvények ára 13 százalékkal csökkent. A pénzügyi szektor nehézségei húzták a mélybe a Deutsche Bank árfolyamát is, annak elelnére, hogy Németország legnagyobb hitelintézete profitot volt képes termelni idén. A Deutsche Bank AG (DB) idei első negyedéves nettó nyeresége 1,19 milliárd euró lett, az egy évvel korábbi 131 millió eurós hiányhoz képest.
A DB újra profitálhatott a befektetési üzletágból, mivel idén javult a hangulat a részvénypiacokon, ezért nagyobb díjbevételt tudott elkönyvelni a bank. A DB árfolyama január óta 46 százalékot emelkedett, ezzel a Bloombergen vezetett európai bankok közül a hatodik legjobb teljesítményt hozza. A DB piaci ára jelenleg 25,2 milliárd euró. A tegnapi jó hírt követően a bank vezérigazgatója, Josef Ackermann bejelentette, hogy további három évre meghosszabbítja a szerződését a DB élén.
Mindennek ellenére a bank árfolyama sem volt képes az emelkedésre, a globális rosszkedv, amely leginkább a bankpapírokat sújtotta lefelé ható nyomás alá helyezte a Deutsche Bank árfolyamát is, amely 7,9 százalékot esett 40,69 euróra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.