Áprilisban 3,4 százalékkal haladták meg a fogyasztói árak az egy évvel korábbit, márciushoz képest 0,8 százalékos volt a drágulás – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Előbbi a legmagasabb pénzromlási ütem december óta, de a havi bázisú drágulás is meglepően magas az ilyenkor szokásoshoz képest.
A leginkább ingadozó árú termékek nélkül számított maginfláció 3,2 százalékos volt, mivel az idényáras élelmiszerek egyetlen hónap alatt bekövetkezett 2,9 százalékos drágulását ez nem tartalmazza.
Előzetesen 3 százalék körüli drágulást vártak az elemzők, és csak júliustól számítottak a ráta megugrására.
Egyelőre egyre feljebb kúszik a szakértők várakozása mind a 2009-es, mind a jövő évi áremelkedéssel kapcsolatban, év végére már többen várnak 7 százalék feletti ütemet, így éves átlagban 5 százalékhoz közeli infláció is kialakulhat az idén.
Továbbra is a pénzügyi stabilitást tartja szem előtt a jegybank, de az is látszik, hogy a gyenge forint nagyobb hatással van az inflációra a korábban gondoltnál – vélte Németh Dávid, az ING Bank elemzője. Mindezek miatt nem számít a szakértő arra, hogy meggondolatlan kamatcsökkentésbe kezdene az MNB, amely egyébként már a 2010 végi inflációt tartja szem előtt. A mostani folyamatokból egyébként az olvasható ki, hogy gondok lehetnek jövő év végén is a 3 százalékos céllal, ha addig is 300 forint körül marad az euró kurzusa.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.