Hozzátette: a hazai pénzügyi szektor helyzete a kezdeti sokk után mára stabilizálódott, ám nyilvánvaló, hogy a korábban jellemző magas jövedelmezőség rövid távon nem jön vissza. A markánsan emelkedő forrásköltségek – emelte ki – negatívan hatottak a magyar bankrendszerre, amelynek hitelezési aktivitása jelentősen lecsökkent, és szigorodtak mind az ár-, mind a nem árjellegű feltételek.
A főigazgató szerint pozitív fejleményként értékelhető ugyanakkor, hogy a zömében nagy külföldi pénzügyi csoportok érdekeltségéhez tartozó hazai hitelintézeteket támogatják anyabankjaik, bár a jelenlegi piaci környezetben az ő lehetőségeik is korlátozottak. Ennek megfelelően – mutatott rá – most még nem lehet tudni, hogy 2009-ben lehet-e egyáltalán valamilyen mértékű hitelexpanzió Magyarországon, vagy csak a meglévő állományok fenntartására futja az érintettek erejéből.
Rácz István, a felügyelet vezető közgazdásza a pénzügyi szektor ez évi teljesítményét, illetve működési környezetét értékelve megállapította: a recesszió mélyült, emelkedett a csődök gyakorisága, tovább romlott a fizetési fegyelem. Bár bizonyos piaci feltételek – állampapírhozamok, kockázati felárak, forintárfolyam – valamelyest javultak március óta, a volatilitás változatlanul magas, emellett a banki mérlegfőösszegek és a hitelállomány növekedése is lelassult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.