Elemzések eltérő képet mutatnak arról, hogy a Magyar Telekom ebben a versenyben, hogy teljesít, mindenesetre az első negyedéves számok, valamint az idei terv várakozás alapján a vétel ajánlott hosszú távon a társaság papírjára.
Blahó Levente, a Raiffeisen Bank elemzője szerint idén a hazai piacon folytatódik az új üzletági struktúra kibontakozása, vagyis továbbra is visszaszorul a vezetékes hálózati szegmens, amelyet viszont egyre nehezebb kompenzálni a mobil szolgáltatások robbanás szerű bővülésével.
A tavalyi év végétől ebben az üzletágban is a szűkülés vált jellemzővé. Blahó szerint kérdéses, hogy a mobil piacon alacsony konszolidáció zajlik, vagy az ügyfélkör csökkenése valamilyen nagyobb folyamatba illeszkedik, ami fokozza a versenyt, és konszolidálódja a nagyobb társaságok helyzetét. Annyi látszik, hogy az IT szektor (műholdas televíziózás és az internetes szolgáltatások) térnyerése ellensúlyozhatja a fix vonal kiesését, de ebben lassú a piacbővülés üteme, amelyben a hazai gazdaság helyzete a legjelentősebb kockázati faktor.
A piaci konszolidáció egyik legszembetűnőbb eredménye az „egységesített díjvonal”, fix összegű csomagok bevezetése a mobil szolgáltatók körében. Nem okozott különösebb meglepetést az elemzőknek a Magyar Telekom első negyedéves eredménye. A romló gazdasági helyzet miatti alacsonyabb bevételi mutatót részben ellensúlyozta az időszak relatíve gyengébb forintja: a leányvállalatok magasabb eredmény-hozzájárulásának köszönhetően.
Blahó Levente szerint bár a forint idén már nem segíti a bevételt, a társaság sikeresen lehet képes ellensúlyozni a vezetékes vonal szegmens kiesését. A magyar piacon új üzletági struktúra kezd kialakulni, ami fokozza a versenyt, és konszolidálódja a nagyobb társaságok helyzete. Jelentős kockázati faktor a magyar gazdaság, de Blahó szerint az MTelekom pénztermelő képessége egészséges, és ha a javulás jelei látszanak, reálisan tartható a társaság egész éves terve. A capex költés 15,6 százalékkal 8,7 milliárd forintra nőtt 2009. első negyedévben, elsősorban az optikai hálózat felgyorsított kiterjesztése és a kábel hálózat továbbfejlesztése következtében. Ennek tükrében az MTelekom vételre ajánlott 640 forintos célárfolyam mellett - mondja az elemző.
A Cashline-nál kétkedésünknek adtak hangot az idei évre vonatkozó prognózissal kapcsolatban: a forint jelentősen erősödött áprilisban és májusban, ez pedig a külföldi leányok eredmény-hozzájárulását csökkenti, miközben a hazai gazdasági helyzet tovább romlott. A Cashline szerint ezért nem tartható az idei 1 százalékos árbevétel és 1-2 százalékos EBITDA visszaesés terve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.