A hazai fizetőeszköz korrekciója beleillik a regionális trendbe, de a külső hatásokkal szemben továbbra is a magyar pénznem a legérzékenyebb a térségben. A lengyel zloty egy százalékot gyengült, 4,473-re, míg a cseh korona háromhetes mélybe, 27,03-ra korrigált a közös pénz ellenében.
A feltörekvő piacokon zajló negatív korrekcióért a globális hangulat a felelős – mondja Jobbágy Sándor, a CIB Bank elemzője, hozzátéve: a kockázati étvágy csökkenése látszik meg a regionális együtt mozgásban és az euró-dollár kurzusban. Az elemző szerint korábban is lehetett számítani arra, hogy a 280 forint alatti euróárfolyam hosszú távon még nem fenntartható, és a forint visszacsúszása a 290 feletti régiót is elérheti.
Jobbágy nem számít 300 forintnál drágább euróra, az őszihez hasonló pánikszerű eladás ugyanis valószínűleg már nem következik be, de mint mondja, a magyar fizetőeszköz továbbra is érzékeny marad a külső hatásokra. „Sok minden változott márciushoz képest, amikor a Magyar Nemzeti Banknak (MNB) még szóban kellett erősíteni a forintot” – mondja az elemző. Bár a válságnak még nincs vége, sokat javult a likviditási helyzete, például hosszú távú támaszt nyújt az EU-transzferek átváltása.
Az elemző szerint a jegybanknak az idén a pénzügyi stabilitás marad a célkeresztjében, de ez nem jelenti azt, hogy ne tudna vágni a magas kamatszintből. Jobbágy szerint – ha 285 forintos vagy annál alacsonyabb szinten stabilizálódik a forint – nem kizárt már egy májusi enyhítés sem, de legkésőbb júniusban süllyedni kezdhet a jelenleg 9,5 százalékos alapráta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.