„Még időben jött a szocialista pártnak a figyelmeztetés, az EP-választás eredménye azt jelzi, hogy változásra van szükség” – hangoztatta tegnap immár sokadik MSZP-s politikusként a július 4-i kongresszus előtt Hagyó Miklós. A szocialisták óriási pofont kaptak a választóktól június 7-én. Hatalmi harc kezdődött a fiatalok – Ujhelyi István, Mesterházy Attila, Hagyó Miklós, Botka László –, és a párt régi arcai, a „bölények” – Lendvai Ildikó, Kiss Péter, Szili Katalin, Szekeres Imre, Lamperth Ildikó – között, úgy, hogy még az azonos generációk között is vannak nézeteltérések.
Az önkritikus nyilatkozatok sorában Szili a morális megújulásról, a hibák elemzéséről beszélt. A pártelnök Lendvai szerint az MSZP hiába tett sokat a modernizációért, ha ezt „kioktató módon, a felvilágosult uralkodók gesztusait elirigyelve” tették. Baja Ferenc azt javasolta, hogy indítsák el az mszp2.0-át, megújítva a kommunikációt, és az intézményrendszert. Ujhelyi azt indítványozta, hogy az elnökség kérjen maga ellen bizalmi szavazást a kongresszuson de a kezdeményezést végül leszavazták. Szekeres azt nyilatkozta a Hírszerzőnek, hogy az adótörvények, és a költségvetés elfogadása után el kell gondolkodni azon, hogy folytassa-e még az MSZP a kormányzást.
Baráth Etele felfüggesztette párttagságát, és egyre több olyan hang van, mely szerint egy új pártot kellene alapítani baloldalon, esetleg Gyurcsány Ferenc visszatérésével. Kapolyi László, a szociáldemokraták elnöke például szívesen látná pártjában a volt miniszterelnököt.
„Az FKGP esetében is azt mutatja a tapasztalat, hogy nem érdemes új pártot alapítani, az marad ugyanis fenn, aki birtokolja a pártszékházat, és a tagok listáját” – mondta lapunknak Kiszelly Zoltán. A politológus szerint a fiatalok nem tudják megbuktatni a „bölényeket” a pártban, és inkább „együtt kellene játszaniuk”, mivel csak így lehetnek erősek. A kormányzásban megkopott MSZP-ben jelenleg óriási harc van az esetleg elérhető 100 mandátumért.
„Nagyon súlyos helyzetben van az SZDSZ, melyből csak akkor tud kikapaszkodni, ha képes a gyökeres megújulásra és az egységes fellépésre” – mondta tegnap Szent-Iványi István. A pártelnöki posztért azonban liberálisok EP-listavezetője sem indul július 4-én, ahogyan Kuncze Gábor, Fodor Gábor, Kóka János, és Gusztos Péter sem. Az óriási kudarc után – 2,1 százalékos eredmény az EP-választáson – Gusztos azt mondta: elvesztették a kapcsolatot a liberális szavazókkal, és még a párt léte is kétségessé vált.
Vámos József azt javasolta, hogy Kóka mondjon le a frakcióvezetésről. Az ügyvivői testületben Béki Gabriella, Csőzik László, Gulyás József és Léderer András lemondott. Eörsi Mátyás azt javasolta, hogy vadonatúj arcokra lenne szükség, de a pártban senki sem jelentkezett be a üresen hagyott posztokra.
„Az SZDSZ ugyanúgy megfáradt a kormányzásban, mint a szocialisták, programjukból nem valósult meg sem az adócsökkentés, sem az egészségügyi reform” – mondta lapunknak Kiszelly. A politológus szerint a budapesti fellegvárát is elveszíthető párt eltűnhet a süllyesztőben, csak ellenzékként újulhatnak meg, ha sikerül átlépniük az ötszázalékos küszöböt.
A parlamenti frakció nélküli MDF sikert ért el az EP-választásokon, a pártban azonban hatalmi harc dúl. A pártból kizárták Hock Zoltánt, Katona Kálmánt és Pettkó Andrást, mivel „akadályozták a képviselőcsoport” megalakulását. A kiebrudaltak ellenezték a végül sikert hozó Bokros Lajos EP-listavezetői-jelölését, mivel szerintük az egykori konzervatív MDF neoliberális párttá vált. Nehezményezték, hogy a pártelnök Dávid Ibolya mellett túlzottan nagy szerepet játszik a tanácsadói szerepet betöltő, Somogyi Zoltán vezette Political Capital. A pártelnök korábbi híve, Boross Péter is megszakította a kapcsolatot az MDF vezetésével, mivel a jelenlegi irányvonal számára vállalhatatlanná vált.
A megyei szervezetek többsége által támogatott Dávid Ibolya a szombati országos gyűlésen a bizalmi szavazás után megerősödhet pozíciójában.
„Az MDF sokat köszönhet a balliberális sajtónak, amely a mennyekbe emelte Bokros Lajost” – mondta Kiszelly Zoltán. Ha azonban az MSZP is hasonló kalibert nevez ki kormányfő-jelöltnek, akkor szavazatokat veszíthet az MDF.
Orbán elégedett tábora nagyságával
„Megvalósult az egy a tábor, egy a zászló” – hangoztatta az óriási győzelmet hozó EP-választás után Orbán Viktor. A Fidesz elnöke kijelentette, hogy az ország több, mint felét jelentő egységes táborukat már nem kell növelniük, a kormányzásra ez a többség már elegendő lesz. „Nekem semmi együttműködnivalóm, közös tervem nem lesz a Jobbikkal, ahogyan az MSZP-vel sem, azokkal viszont igen, akik rájuk szavaznak” – mondta a nyitott, nagy, jobboldali gyűjtőpártban gondolkodó Orbán.
„Az ország jobban fél a sárga csekkektől, mint Orbán Viktortól” – mondta Kiszelly. A politológus szerint a Fidesz a kockázat kerülésére játszik, nem érdeke, hogy összemossák a szélsőségesekkel. Gazdasági témákkal kampányol, amivel meg lehet nyerni a bizonytalanokat. A Fidesz az őszödi hibába eshet azzal, ha könnyű álmot ígér, s utána pedig kormányon nem csinál semmit, mint az MSZP.
A Jobbik együttműködteti a nemzeti oldalt
A legnagyobb meglepetést okozó Jobbik a harmadik erővé nőtte ki magát. Sokak szerint táborát még növelheti, mivel bebizonyosodott, hogy nem veszik el a rájuk adott voks. Vasárnap Szegeden a párt Nemzeti Garancia találkozón vett részt, ahol megállapodást kötöttek több szervezettel – Magyar Gárda, Betyár Sereg, Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom, Nemzeti Őrsereg, Magyar Rock Nemzeti egylet, Össznemzeti Szurkolói Szövetség – hogy a jövőben szorosan együttműködik majd a valódi nemzeti oldal. A Jobbik így további teret nyerhet, ha össze tudja fogni a sokszor egymással is konfliktusban lévő radikális csoportokat.
„Az MSZP-ből kiábrándult kis egzisztenciájú emberek azt az üzenetet kapták, hogy ha a Jobbikra szavazol, nem lopják el a csirkédet” – mondta Kiszelly. A politológus szerint azonban, ha a nem változik közbiztonság, akkor szavazatokat veszíthetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.