A piaci teljesítmények több mint 37 milliárd forinttal növelték májusban a BAMOSZ tagjai által kezelt befektetési alapok vagyonát, ezzel szemben összesen csaknem 33 milliárd forintot vontak ki az alapokból a befektetők. Az intézményi befektetők bizalma továbbra is fennmaradt, sőt megerősödött a pénzpiaci, valamint a származtatott és egyéb, nem besorolt alapok iránt. Összességében a hazai befektetési alapokban kezelt vagyon májusban 0,2%-kal nőtt, a hónap végén 2.484 milliárd forintot tett ki.
„A magas kamatkörnyezet még nem kedvez a befektetési alapoknak, de az már látszik, hogy a nehezén túl vagyunk, és ha maradnak a jó hozamok, az előbb-utóbb beindítja a tőkeáramlást is az alapok felé.”- emelte ki Temmel András, a BAMOSZ főtitkára.
Az alapok összvagyonának 59%-át kitevő nyilvános nyíltvégű értékpapír alapok vagyona az alapok összességénél valamivel gyorsabban, 0,6%-kal nőtt májusban, összesen 15 milliárd forint tőkekivonás történt az alapokból, de az alapok teljesítménye több mint 24 milliárd forinttal növelte a befektetők vagyonát.
Az intézményi befektetők változatlan bizalmát jelzi, hogy a 32 zártkörű értékpapíralapban kezelt vagyon ismét 3,2%-kal nőtt, májusban 1,5 milliárd forint érkezett az alapokba, miközben azok teljesítménye is 6,8 milliárd forinttal növelte a vagyont. Az intézményi alapokon belüli átrendeződést mutatja viszont, hogy májusban csak a zártkörű egyéb és a származtatott alapokba érkezett friss tőke, a zártkörű pénzpiaci alap vagyona ismét csökkent, míg a zártkörű származtatott alap vagyona nőtt leggyorsabban. A hónap végén a zártkörű alapok összvagyona 266 milliárd forintot tett ki.
Az 59 részvényalap vagyona 4%-kal nőtt, a hónap végén 260 milliárd forintot tett ki. A befektetők mintegy 2,3 milliárd forintot vontak ki az alapokból, a piaci teljesítmények viszont – a mind a hazai, mind a nemzetközi részvénypiacokon tovább tartó felívelés következtében – több mint 12 milliárd forinttal növelték a vagyont. A hónap során a részvényalapok 75%-át kitevő részvénytúlsúlyos alapok vagyona 3,6%-kal nőtt, az alapokból 3,4 milliárd forint tőkét vontak ki, az alapokon viszont 10 milliárd forint hozam keletkezett. A tiszta részvényalapok vagyona 1,1 milliárd forint friss tőke és 2,2 milliárd forint hozam hatására 5,2%-kal nőtt. Leggyorsabban ismét a hazai tiszta részvény alapok vagyona nőtt, ezeket az ázsiai részvényalapok követték.
A 45 pénzpiaci alap vagyona 0,2 %-kal nőtt a hónap során, a 2,2 milliárd forint tőkekivonás ellenére, míg a hozamok 3,8 milliárd forinttal növelték a vagyont, ami a hónap végén 939 milliárd forintot tett ki. A hozamokat májusban is csökkentette az erősödő forint, aminek következtében az euróban, de különösen a dollárban nominált pénzpiaci alapok vagyona forintban jelentősen visszaesett. A kategória 77%-át jelentő likviditási alapok vagyona 0,6%-kal csökkent, mivel idén először 7,6 milliárd forint tőkekivonás történt az alapokból, több mint 3 milliárd forint hozam viszont növelte a vagyont. A hagyományos pénzpiaci alapok viszont az áprilisi friss tőke dupláját, 5,4 milliárd forint új tőkét tudtak vonzani. A hónapban csak a hazai likviditási alapokból vontak ki tőkét, a hazai pénzpiaci alapok mellett elsősorban az euró övezeti alapok tudtak jelentős új tőkét vonzani, így leggyorsabban ezek vagyona nőtt, míg a forint erősödése miatt a dollár és egyéb nemzetközi pénzpiaci alapok vagyona (forintban) csökkent.
A 23 ingatlanalap vagyona 3,5%-kal csökkent, összvagyonuk a hónap végén 273 milliárd forint volt, ez az alapok összvagyonának 11%-a. Az alapokból 12,3 milliárd forint tőkét vontak ki, az alapok vagyonát viszont 2,4 milliárd forint hozam növelte. A hazai ingatlanalapok alapjainak vagyona a hónapban 9%-kal csökkent, vagyonuk mintegy 39 milliárd forintot tett ki.
A 90 forgalmazási napos visszaváltási időszakot alkalmazó nyíltvégű alapok április elejétől kezdték kifizetni a korábban leadott visszaváltási megbízásokat, és a májusban tapasztalt visszaváltások már jelentősen elmaradtak az egy hónappal korábbitól. A visszaváltások hatoda még a tavalyi év végén leadott megbízások realizálódása, további több mint felét pedig januárban adták le. A visszaváltások üteme jelentősen lassult áprilishoz képest – míg április végén és május elején még jellemzően 4 milliárd forint körülii volt a heti visszaváltás, a hónap végére ez már 3 milliárd forintra csökkent.
A hónapban a nyilvános garantált alapok száma egy új alap indulásával, egy megszűnésével és két alap beolvadásával 152-re csökkent, az alapok összvagyona májusban ismét 1%-kal csökkent, 451 milliárd forintos hó végi vagyonuk az összvagyon 18%-a. A 7,6 milliárd forint tőkekivonás – ami a lejárt alap mellett két, szintén a futamidő végével nyíltvégűvé alakított alapból kivont jelentős tőke volt – mellett a piaci teljesítmények mintegy 2,8 milliárd forinttal növelték az alapok vagyonát.
A 24 kötvényalap összvagyona májusban ismét csökkent, a 3,8%-os visszaesés után a hónap végén az alapok vagyona 131 milliárd forintot tett ki. A visszaesés oka, hogy a kötvényalapokból továbbra is tőkekivonás történt, míg a hónapban az áprilisi kiugró piaci teljesítmény után szolidabb hozamokat realizáltak az alapok. A hónap során 9 milliárd forintot vontak ki a kötvényalapokból, az alapok viszont összességében 3,9 milliárd forint hozamot értek el. A rövid kötvényalapok vagyona – egy hosszú kötvényalap átsorolása miatt – 6,4%-kal nőtt, az átsorolás nélkül 2,9 milliárd forint tőkekivonás és 2,3 milliárd forint hozam egyenlegeként 0,9 %-kal csökkent volna. A kötvényalapok vagyonának 52%-át jelentő hosszú kötvényalapok 6,2 milliárd forint tőkekivonást szenvedtek el májusban, 1,5 milliárd forintnyi hozamot értek el, az átsorolt alap hatásával együtt vagyonuk 11,6%-kal csökkent.
A kisebb alapkategóriák közül nőttek májusban a leggyorsabban, a származtatott és az egyéb kategóriák esetében már új befektetések is megjelentek. A 45 vegyes alap vagyona 2007. vége óta először nőtt, 1,1%-kal, és május végén 95 milliárd forint volt. A hónap során 2,1 milliárd forintot vontak ki az alapokból, ezt azonban ellensúlyozta a piaci teljesítmények 3,1 milliárd forintos vagyonnövelő hatása. A 9 egyéb alap vagyona a hónapban 5,9%-kal nőtt, május végén az alapok vagyona 32 milliárd forint volt. Az alapok mintegy 570 millió forint tőkét vonzottak, az alapok pedig 1,2 milliárd forint hozamot értek el. A nyilvános származtatott alapok száma egy alap beolvadásával 22-re csökkent, az alapok vagyona viszont 5,7%-kal nőt, május végén 37,5 milliárd forint volt. A hónap során közel 900 millió forint új befektetés érkezett az alapokba, a piaci teljesítmények pedig 1,1 milliárd forinttal növelték az alapok vagyonát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.