A botrány tavaly december közepén kezdődött, amikor letartóztatták a korábban a NASDAQ tőzsde elnökeként is dolgozó „befektetési gurut”. Kezdetben 50-60 milliárd dollárra becsülték azt az összeget, amellyel a csaló az ügyfeleit megkárosította, a másodfokú tárgyalás tegnapi lezárásáig azonban a felderített veszteségek nagysága alig haladta meg a 13 milliárd dollárt.
Többek között a kezdetben véltnél jóval alacsonyabb kárösszeg volt az, amely miatt az ügyvéd enyhe büntetésben reménykedett másodfokon. A védő 12 év börtönt kért kliensének, hangsúlyozva, hogy Madoff életéből a várható élettartam alapján 13 évnél több nem lehet hátra, s így az ennél hosszabb büntetés életfogytiglannak számítana. Az ügyészek azonban a tett súlyosságára hivatkozva 150 éves börtönbüntetést tartottak elfogadhatónak, amelyet a bíróság ki is szabott. Madoff bűnösségéhez egyébként kétség sem férhetett, hiszen ő maga is többször beismerte tettét.
A tegnapi meghallgatás alig másfél órás volt. A Bloomberg beszámolói alapján egy percig sem reménykedhetett enyhe ítéletben a vádlott. A bíróság először Madoff több ügyfelét hallgatta meg, akik a lehető legszigorúbb büntetés kiszabását kérték. Madoff saját beszédével sem javított sokat a helyzetén, nem mentegetőzött és nem kért megbocsátást.
Végül értékpapírokkal elkövetett csalásban, okirat-hamisításban, három rendbeli pénzmosásban, gyorsjelentések és a felügyeleti adatszolgáltatás meghamisításában, szellemi tulajdon ellopásában, illetve hamis esküvésben találták bűnösnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.