Olcsó hitelek, garancia a tartozások után és ígéret arra, hogy a nagybankok nem válhatnak fizetésképtelenné – a Washington Postnak nyilatkozó elemzők szerint ezek a lépések olyan mesterséges környezetet hoztak létre, amely felemelte a részvényárakat és lehetővé tette, hogy a szektor 50 milliárd dollárnyi magánforrást szerezzen meg.
Az így begyűjtött privát pénzek lehetővé teszik a bankok számára az állami segélyek visszafizetését. Csakhogy a pénzintézetek nem jelezték, hogy a többi Washington által nyújtott támogatásról is lemondanának, ezért – így az elemzők – veszélyes gyakorlat alakulhat ki a piacon. Az amerikai állam többé nem részesül a Fannie Mae-hez és a Freddie Machez hasonló óriások profitjaiban, de lenyeli azok veszteségeit.
Az amerikai állam eddig mintegy 600 cégnek osztott szét 200 milliárd dollárt a bankmentő program keretében. A pénzintézetek egy része jelezte: visszafizetné a támogatást, hogy ne kelljen annak fejében teljesítenie a törvényhozók által alkotott szigorú szabályokat.
Eddig 20 kisebb bank jelezte kilépési szándékát és várhatóan hamarosan olyan nagy vállalatok csatlakoznak hozzájuk, mint a J.P. Morgan Chase, a Goldman Sachs és az American Express. Az illetékesek bíznak abban, hogy ezek a bankok megállnak a saját lábukon, a szakértők viszont arra figyelmeztetnek: ezt a jelenséget nem szabad a gazdaság javulásának bizonyítékaként értékelni.
A bankok a Fed, az FDIC és más szervezetek segítségével a gazdaság egészénél gyorsabban térnek magukhoz és a segélyek visszafizetésének engedélyezése még a tesztelést követően is hazárdjáték – vélte a Brookings Institution elemzője. Emellett a kormány hatalmas összegekről mond ezzel a lépéssel, hiszen például a J.P. Morgan 5 százalékos kamatra kapott 25 milliárd dollárt, ez évi 1,25 milliárd dollárt jelentett volna az államkassza számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.