BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Miért nem öröm, hogy visszafizetik a bankok a segélyeket?

Az Obama-kormány várhatóan még ma közli, milyen feltételek mellett engedélyezi a nagyobb bankok számára az állami segélyek visszafizetését. A kabinet biztos abban, hogy ezeknek a pénzintézeteknek nincs szükségük az adófizetői dollárokra, az elemzők azonban arra figyelmeztetnek: veszélyes gyakorlat veheti kezdetét.

Olcsó hitelek, garancia a tartozások után és ígéret arra, hogy a nagybankok nem válhatnak fizetésképtelenné – a Washington Postnak nyilatkozó elemzők szerint ezek a lépések olyan mesterséges környezetet hoztak létre, amely felemelte a részvényárakat és lehetővé tette, hogy a szektor 50 milliárd dollárnyi magánforrást szerezzen meg.

Az így begyűjtött privát pénzek lehetővé teszik a bankok számára az állami segélyek visszafizetését. Csakhogy a pénzintézetek nem jelezték, hogy a többi Washington által nyújtott támogatásról is lemondanának, ezért – így az elemzők – veszélyes gyakorlat alakulhat ki a piacon. Az amerikai állam többé nem részesül a Fannie Mae-hez és a Freddie Machez hasonló óriások profitjaiban, de lenyeli azok veszteségeit.

Az amerikai állam eddig mintegy 600 cégnek osztott szét 200 milliárd dollárt a bankmentő program keretében. A pénzintézetek egy része jelezte: visszafizetné a támogatást, hogy ne kelljen annak fejében teljesítenie a törvényhozók által alkotott szigorú szabályokat.

Eddig 20 kisebb bank jelezte kilépési szándékát és várhatóan hamarosan olyan nagy vállalatok csatlakoznak hozzájuk, mint a J.P. Morgan Chase, a Goldman Sachs és az American Express. Az illetékesek bíznak abban, hogy ezek a bankok megállnak a saját lábukon, a szakértők viszont arra figyelmeztetnek: ezt a jelenséget nem szabad a gazdaság javulásának bizonyítékaként értékelni.

A bankok a Fed, az FDIC és más szervezetek segítségével a gazdaság egészénél gyorsabban térnek magukhoz és a segélyek visszafizetésének engedélyezése még a tesztelést követően is hazárdjáték – vélte a Brookings Institution elemzője. Emellett a kormány hatalmas összegekről mond ezzel a lépéssel, hiszen például a J.P. Morgan 5 százalékos kamatra kapott 25 milliárd dollárt, ez évi 1,25 milliárd dollárt jelentett volna az államkassza számára.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.