A jelentős kockázatvállalási hajlam miatt száguldottak oly’ nagy mértékben a bikapiac idején a banki profitok, de pont a túlzott tőkeáttétellel finanszírozott pozíciók gyors likvidálása taszította szakadékba az elmúlt másfél évben a részvénypiacokat. Más kérdés, hogy nagyon is kívánatos az, hogy szorosabbra fogják a gyeplőt az amerikai bankok körül, elkerülve egy olyan katarzist, mint amilyet 2007 vége óta láthattunk – írja a Cashline.
Leányálom lett volna azt gondolni, hogy a pénzintézetek visszatérhetnek korábbi növekedési pályáikra, hisz alapjában véve megváltozott a világ, és nonszensznek tűnik, hogy a bankszektor kevés hozzáadott értékkel 20-30 százalék közötti tőkearányos eredményt tudjon elérni különféle, egyre kockázatosabb pénzügyi műveletekkel, teljesen elszakadva a normál banki tevékenységtől (tudniillik betétek gyűjtése, majd azok hitelekké konvertálása).
Persze már olyan vélemények is napvilágot láttak a szigorítások (amiről pontos részleteket még nem lehet tudni) kapcsán, hogy nem szabad túlszabályozni a rendszert, mert az alapjában véve ellehetetlenítené a normál piaci mőködést is.
Soros György befektetési guru szerint, ahogy az elmúlt évtizedben a kormányzatok túlságosan szabad kezet adtak a piaci folyamatoknak, most nem szabad átesni a ló túloldalára sem.
Ugyanakkor mindenképp szükség van számos derivatív terméket szigorú szabályozás alá venni, sőt egyes instrumentumok kereskedését (például CDS – törlesztési kockázatra kötött hitelpiaci származékos csereügylet) egyenesen be kellene szűntetni. Mindenesetre az biztos, hogy a háttérben óriási lobbi tevékenység zajlik, a pénzintézetek minél kisebb károkat akarnak majd elszenvedni a változtatások kapcsán, és ahogy eddig is láthattuk, igen jól tudják érvényesíteni akaratukat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.