A Bloomberg által megkérdezett tucatnyi szakértő közül mindössze egy, Neil Shearing, a Capital Economics közgazdásza számít arra, hogy a jegybank továbbra is tartja a 9,5 százalékos irányadó rátát, a többiek – akárcsak a lapunk által megkérdezett szakértők – 50 bázispontos enyhítést várnak.
„Gyakorlatilag minden feltétel adott a kamatcsökkentéshez, miután az elmúlt hónapokban fokozatosan nőtt a befektetők kockázati étvágya” – mondta lapunknak Forián Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója. „A forint árfolyama és az állampapírpiac is stabilizálódott, így megnyílt az út az enyhítés előtt” – teszi hozzá Kovács Mátyás, a Raiffeisen Bank elemzője.
A Raiffeisen szakembere úgy látja, a nemzetközi bankházak is egyre kedvezőbben ítélik meg Magyarországot, ez a költségvetési szigornak köszönhető. Ennek eredményeként a magyarországi államháztartási hiány az év végére 3,8-3,9 százalékos lehet, sokkal alacsonyabb, mint az euróövezet országaié, amelyek az Európai Bizottság becslése szerint az idén átlagosan 5,3, jövőre 6,5 százalékos deficittel számolhatnak.
A monetáris tanácson egy ideje már látszik, hogy hajlik az alapkamat csökkentésére, az év eleji elhamarkodott vágásból okulva azonban a közelmúltban már óvatosabban bántak a kamatollóval. „Bár a gazdaság és a politika részéről is nagy a nyomás a tanácson, hogy csökkentsen, a tagok többsége a nemzetközi helyzet bizonytalansága miatt eddig nem mert vágni” – magyarázza Forián. Annak egyébként továbbra is fennáll a veszélye, hogy egy hirtelen jött negatív piaci hangulatváltozás magával rántja a forint árfolyamát, és pillanatok alatt ismét 300 forint közelébe kerül az euró jegyzése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.