A Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa az elemzők várakozásaival összhangban hétfőn 0,5 százalékponttal 8 százalékosra csökkentette az alapkamatot.
A Monetáris Tanácsa a múlt hónapban meglepetésre a várt 50 helyett 100 bázispontot vágott.
Az új kamatszint keddtől lesz érvényben.
A Monetáris Tanács a kedvező nemzetközi helyzettel indokolta a vágást. A globális és a magyar gazdaság gyors fellendülésére azonban a közeljövőben sem lehet számítani. A hazai gazdaságban 2010 első negyedévében indulhat meg újra a növekedés.
A jegybank egyébként idén 6,7 százalékos GDP-eséssel, 4,5 százalékos inflációval számol. Míg jövőre 0,9 százalékos GDP-csökkenéssel, valamint 2,1 százalékos inflációval kalkulál.
Mint ismeretes, mind a Bloomberg, mind a Reuters által megkérdezett elemzők többsége 50 bázispontos csökkentést tartott a legvalószínűbbnek.
A Bloomberg által megkérdezett 15 szakemberből mind a 15, a Reuters által meginterjúvoltak közül pedig 24-ből 20-an számítottak 50 bázispontos enyhítésre, a kivételek a ráta tartását valószínűsítették.
A jelenlegi 8 százalékos alapkamat már nem számít ugyan a legmagasabbnak a régióban, ám a további kamatcsökkentésnek van még tere, az nem növeli meg túlzott mértékben a magyar eszközök kockázati felárát, és a forint árfolyamára sem lesz komoly hatása az elemzők szerint (a hazai deviza erősödött az euróval szemben az elmúlt hét második felében).
A Reuters által megkérdezett elemzők átlagosan 7,25 százalékos alapkamatra számítanak az év végére, és a lapunknak nyilatkozó szakértők is 7–7,5 százalék közé várják a rátát.
A kamatcsökkentés jövőre tovább folytatódhat, és az előrejelzések szerint nagyjából 6 százalékos alapkamattal zárhatjuk 2010-et. A magas államadósság és CDS-felár miatt az MNB-nek stabilabban kell tartania a nemzeti fizetőeszköz árfolyamát, mint a többi régiós jegybanknak, és ez magasabb alapkamatot kíván, ezért pár évig ez a 6 százalék lehet az alapkamat szintjének alsó határa.
Egy nagy befektetési bank tanulmánya szerint az elkövetkező 3-6 hónapban összesen 100 bázisponttal csökkenhetik a magyar alapkamatot. Csak a forint tartós gyengülése tarthatja vissza a forintot - olvasható a Global Fx kommentárjában.
A hazai deviza ma remekül teljesített már a kamatdöntés előtt is, a kamatdöntés hírére némi erősödéssel reagált: egy euróért 14 óra után 10 perccel 268,03 forintot adnak, míg a svájci frank árfolyama 176,5, a dolláré pedig 187,01 forinton állt.
Fél hat után egy euróért 267,55, egy dollárért 186,76, egy svájci frankért pedig 176,12 forintot adtak.
A Budapesti Értéktőzsde meghatározó indexe, a BUX ma közel egyévi csúcson, 19 416,66 ponton zárt.
Az OTP 4 999 forinton végzett, 29,3 milliárdos forgalom mellett. A Mol 14 400, a Richter 39 195 forinton zárt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.