A képviselők véleménye mindazonáltal megosztott a kérdésben: egyesek szerint véget kell vetni a menedzserfizetések és jutalékok ellenőrzés nélküli növekedésének, mások szerint viszont a korlátozás beavatkozás a szabad piacgazdaságba.
Az amerikai kongresszus februárban már korlátozta a menedzsereknek juttatott kifizetéseket azoknál a pénzügyi intézményeknél, amelyeket állami segítség mentett meg az összeomlástól.
A kimutatások szerint viszont a legnagyobb amerikai bankok továbbra is folytatják a hatalmas bónuszkifizetések gyakorlatát, azzal a különbséggel, hogy most már a kiemelt jutalékok nem a csúcsvezetőknek, hanem a sztárbrókereknek és kereskedőknek jutnak.
Tavaly egymillió dollár vagy afeletti bónuszokat 4800 bankár kapott a kilenc legnagyobb banknál.
A legnagyobb összegű jutalékkifizetésre a JP. Morgan Chase-nél kerül sor, ahol összesen 8,7 milliárd dollárt osztottak szét a menedzserek között, miközben a bank csak 5,6 milliárdos nyereséget jelentett. Egymillió dolláros, vagy afeletti kifizetést a bank 1600 alkalmazottja vihetett haza.
Újabb öt bank jelentett csődöt
Ugyanakkor az Egyesült Államokban tovább folytatódik a bankcsődök sorozata: a hétvégén csődöt jelentő öt újabb pénzintézettel már az idén összesen 69 bank jelentett csődöt. A fizetésképtelenség azonban - csakúgy mint a korábbi amerikai bankcsődök esetében - nem jelenti a bankok megszűnését, máris új vevő veszi meg a pénzintézeteket.
Tavaly egész évben csupán 25 volt a bankcsődök száma az Egyesült Államokban, ezt a számot az idén már áprilisban elérték. A válságot megelőzően, 2007-ben, csupán három amerikai bank ment csődbe, míg 2006-ban és 2005-ben egy sem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.